Wydawca treści Wydawca treści

27 lutego br. wyznaczeni pracownicy Nadleśnictwa Limanowa razem z przedstawicielami Kół Łowieckich z terenu administrowanego przez nasze Nadleśnictwo brało udział w corocznej inwentaryzacji...
Poszukiwania z GP GOPR 24.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23...
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 23.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
UWAGA!!! PRACE LEŚNE!! Leśnictwo Skalne! 17.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
UWAGA!!! PRACE LEŚNE!! Leśnictwo Mogielica! 17.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Wspólny patrol z GOPR-em! 11.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Leśnicy wspierają akcję krwiodawstwa.
23 stycznia w Ustrzykach Górnych rozpocznie się #GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami,...
Zimowy weeeekend! 15.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Limanowskie rysie! 12.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Decyzja 01/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa 08.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
31 grudnia to dla Nas – ludzi - magiczna data! To czas szalonego i hucznego świętowania, podsumowywania mijającego roku, snucia planów na przyszłość, a dla zwierząt?
Torfowiska są niezwykle cennymi podmokłymi siedliskami, powstałymi wskutek akumulacji osadów organicznych. Zdecydowana większość polskich torfowisk zlokalizowana jest w północnej części kraju, w...
Okres poświąteczny to czas podsumowań - liczymy ile potraw było na wigilijnym stole, ile prezentów otrzymaliśmy, ile życzeń złożyliśmy, a My (leśnicy :)) liczymy jeszcze jedno - choinki!
W dniu 24.12.2020 r. Nadleśnictwo Limanowa będzie nieczynne.
Boże Narodzenie 2020 23.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o zamiarze przeprowadzenia zamiany gruntów.
Limanowskie wilki 22.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Sprzedaż choinek 2020 - PRZEDŁUŻONA! 22.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...

Lista aktualności Lista aktualności

Lecznicze właściwości drzew - część 4

Jodła pospolita (Abies alba Mill.) to wysokie, majestatyczne drzewo, pospolite w lasach średnich gór. Ważną cechą rozpoznawczą są dwa białe paski na spodniej stronie igieł oraz sterczące pionowo, rozpadające się w trakcie wysiewania nasion, walcowate szyszki.

Choć raczej nie spotkamy jej na wierzchołkach karpackich wzniesień (gdzie klimat jest za ostry dla tego wrażliwego gatunku), a raczej w niższych, bardziej osłoniętych położeniach, niewątpliwie jest największą ozdobą Beskidów. Okazy osiągające 40-50 metrów wysokości nie należą do rzadkości.

Właściwości lecznicze jodła zawdzięcza, podobnie jak jej kuzyn – świerk, olejkom terpentynowym zawartym głównie w żywicy oraz, w mniejszym stopniu, w igłach. Właściwości lecznicze jodły są niemal identyczne jak świerka (oraz sosny), stąd gatunki te mogą być stosowane zamiennie. Przeciwzapalne i przeciwwirusowe działanie farmakologiczne olejku terpentynowego wyraża się głównie na łagodzeniu infekcji dróg oddechowych. W mniejszym stopniu wykazuje działanie przeciwgrzybiczne. W warunkach domowych z surowca jodłowego najłatwiej można przyrządzić nalewkę z młodych pędów na 70% roztworze etanolu w proporcji objętościowej 1:1, następnie odstawić na minimum pół roku. W sytuacjach awaryjnych, gdyby przeziębienie dopadło nas jeszcze tej zimy, umyte igliwie można zalać wódką lub winem, a następnie krótko gotować. W razie wystąpienia reakcji uczuleniowej (podobnie jak przy świerku) natychmiast zaniechać stosowania ziela jodły.

W sklepach zielarskich można dostać olejek pichtowy otrzymywany z młodych pędów i niedojrzałych szyszek jodły syberyjskiej. W skład tego produktu wchodzą: octan bornylu, fitoncydy, oraz terpeny: alfa-pinen, limonen, borneol, humulen i inne. Stosować go można przy przeziębieniach, infekcjach, nerwobólach oraz zmęczeniu w postaci inhalacji lub odkładów.