Wydawca treści Wydawca treści

Czuwam! dla Ziemi 24.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Międzynarodowy Dzień Lasów 2021 16.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zarządzenie nr 6/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 16.03.2021 r. 16.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że prowadzi sprzedaż sadzonek na szkółce zlokalizowanej w Szczyrzycu - Pogorzanach.
W tym roku w dniach 11-13 marca Lasy Państwowe organizują niecodzienne wydarzenie dla miłośników sów oraz dzikiej przyrody!
Zasady korzystania z dróg leśnych 04.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
27 lutego br. wyznaczeni pracownicy Nadleśnictwa Limanowa razem z przedstawicielami Kół Łowieckich z terenu administrowanego przez nasze Nadleśnictwo brało udział w corocznej inwentaryzacji...
Poszukiwania z GP GOPR 24.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23...
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 23.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
UWAGA!!! PRACE LEŚNE!! Leśnictwo Skalne! 17.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
UWAGA!!! PRACE LEŚNE!! Leśnictwo Mogielica! 17.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Wspólny patrol z GOPR-em! 11.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Leśnicy wspierają akcję krwiodawstwa.
23 stycznia w Ustrzykach Górnych rozpocznie się #GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami,...
Zimowy weeeekend! 15.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Limanowskie rysie! 12.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Decyzja 01/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa 08.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
31 grudnia to dla Nas – ludzi - magiczna data! To czas szalonego i hucznego świętowania, podsumowywania mijającego roku, snucia planów na przyszłość, a dla zwierząt?
Torfowiska są niezwykle cennymi podmokłymi siedliskami, powstałymi wskutek akumulacji osadów organicznych. Zdecydowana większość polskich torfowisk zlokalizowana jest w północnej części kraju, w...

Lista aktualności Lista aktualności

Nie strzelaj w Sylwestra!

31 grudnia to dla Nas – ludzi - magiczna data! To czas szalonego i hucznego świętowania, podsumowywania mijającego roku, snucia planów na przyszłość, a dla zwierząt?

Większość z Nas nie zdaje sobie sprawy, że noc sylwestrowa oprócz zabawy do samego rana (no może nie w tym roku ;)), podziwiania pięknych malunków na niebie to noc pełna strachu i horroru nie tylko dla naszych domowych zwierząt, ale również dla tych leśnych.

Wszystkim pokazom pirotechnicznym, oprócz kolorów towarzyszy jeszcze jedno – ogromny huk. Instynkt samozachowawczy nakazuje wszystkim zwierzakom uciekać.

Co nas czeka 1 stycznia?

Wiele zagubionych zwierząt, które nie są w stanie znaleźć drogi powrotnej do domu i tym samym błąkają się po okolicy, a jeżeli mają odrobinę szczęścia czekają na odebranie przez swoich właścicieli w pobliskich schroniskach. Oprócz ucieczek, bardzo ważnym problemem są zawały, nerwice lub stany lękowe, które zdarzyć się mogą również u dzikich zwierząt.

Jak pomóc naszym domowym czworonożnym istotom?

Jeżeli wychodzimy z domu to przede wszystkim zapewnijmy im opiekę na tę ciężką dla nich noc. Sprawmy by czuły się komfortowo, aby jak najmniej odczuwały stres związany z nadmiernym hałasem. Warto szczelnie pozamykać okna, dać smakołyki swojemu pupilowi, a także poświęcić chwilę na zabawę swoją ulubioną zabawką.

A jak pomóc naszym dzikim leśnym istotom ?

Zakazanie fajerwerków jest rzeczą niemożliwą, jesteśmy tego świadomi ale zwracamy się do was z apelem - jeśli jesteście w stanie to powstrzymajcie się od ich zakupu. Dla nas to tylko kilka chwil rozrywki, a dla zwierząt leśnych to chwile kiedy możemy  pozbawić ich zdrowia, a nawet życia. Jeżeli już musicie "strzelać" zachowajcie bardzo dużą odległość od lasu, łąk śródleśnych i miejsc ich bytowania.

Pamiętajcie też, że zgodnie z ustawą o lasach - art. 30 - w lasach zabrania się hałasowania (z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu), a także płoszenia dziko żyjących zwierząt.

Szczęśliwego Nowego Roku!