Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Za nami kolejna edycja „Niedzieli z Gorczańskim Parkiem Narodowym”!

Za nami kolejna edycja „Niedzieli z Gorczańskim Parkiem Narodowym”!

Nadleśnictwo Limanowa wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Grupą Podhalańską GOPR, Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Powiatem Limanowskim, Zagórzańskimi Dziedzinami, Fundacją Macerat, Zagórzańską Pasieką „Na Brzyzku” oraz Stowarzyszeniem Zagórzańscy Pasjonaci w ostatnią niedzielę wakacji zorganizowali piknik pn.: "Niedziela z Gorczańskim Parku Narodowym".

Wydarzenie odbyło się na polanie Trusiówka (miejsce biwakowe) w Lubomierzu – Rzekach.

Stoisko Nadleśnictwa obfitowało we wszystko co związane najliczniejszą gromadą zwierząt - owadami!

Uczyliśmy o zapylaczach, ich roli w lesie, a także w naszym życiu. Opowiadaliśmy o pszczołach – dzięki obecności Zagórzańskiej Pasieki „Na Brzyzku” każdy mógł zobaczyć pracujące w uliku pszczoły i spróbować miodu prosto z ula, który z podpłomykiem smakuje najlepiej. Wspólnie z „Dobre z Lasu” rozdawaliśmy pyłek pszczeli i inne produkty pochodzenia pszczelego.

Aby podkreślić, jak ważna jest rola zapylaczy w Naszym życiu opowiadaliśmy o wszystkim co my możemy zrobić dla nich! Budujemy hotele dla zapylaczy, wieszamy kłody bartne, zakładamy łąki kwietne, sadzimy gatunki drzew i krzewów, które zapewniają owadom pożytek, dlatego też każdy chętny mógł otrzymać nasiona łąki kwietnej oraz otrzymać sadzonkę drzew lub krzewów miododajnych – były lipy drobnolistne, derenie jadalne, bluszcze. Jak zawsze na Naszym stoisku nie mogło zabraknąć sadzonek drzew leśnych – jodeł oraz buków. Wasze opowieści o tym, jak rosną drzewka, które kiedyś otrzymaliście na Naszych stoiskach powodują, że serca Nam rosną! Na najmłodszych czekały puzzle, gry, klocki – oczywiście związane z owadami.

Zdecydowanym hitem pikniku były warsztaty z zakresu budowy hotelów dla owadów - każdy mógł stworzyć swój własny, który potem zabrany do domu z pewnością przysłuży się murarkom, biedronkom, błonkówkom, bzygom, pszczołom samotnicom i wszystkim innych ważnym owadom. Elementy wystroju stanowiły słoma, szyszki, kora, cegły dziurawki, kawałki grubych gałęzi, które odpowiednio nawiercone są idealnych schronieniem chociażby dla samotnych pszczół. Tworzyliście niesamowite domki.

Prosto z lasu przyjechał na Trusiówkę foodtruck "Dobre z Lasu", w którym można było spróbować leśnych burgerów, a leśna lemoniada stanowiła idealne ochłodzenie.

Dziękujemy Wam za tak liczne przybycie na piknik!

Promocja działalności edukacyjnej i promocja żywności pochodzenia leśnego sfinansowana została ze środków Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych!


Lista aktualności Lista aktualności