Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw odnaleziony w rejonie Mogielicy przewieziony do Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w Mikołowie

Do niecodziennego zdarzenia doszło 21 marca br. w rejonie Mogielicy. Pracownik dyżurny w sprawie zgłoszeń zdarzeń nadzwyczajnych z udziałem zwierząt otrzymał telefon od turysty o rannym ptaku znalezionym w leśnictwie Skalne, w masywie Mogielicy. 

Bezpośrednio po otrzymaniu tej informacji, do akcji przystąpili pracownicy Nadleśnictwa Limanowa. Na miejscu, okazało się, że rannym ptakiem jest żuraw popielaty. Został on, po wstępnym opatrzeniu i zabezpieczeniu, przewieziony do  Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w  Mikołowie, gdzie poddano go szczegółowym badaniom oraz zabiegowi chirurgicznemu. Jest to kolejny przypadek, kiedy prowadzona przez pana Jacka Wąsińskiego placówka w Mikołowie podejmuję się leczenia i opieki nad zwierzęciem przywiezionym z naszego Nadleśnictwa.

Żurawie są gatunkiem migrującym. Już w lutym można zaobserwować ich przyloty, a ich przybycie ogłasza niosący się kilometrami klangor. W miarę zbliżania się okresu rozrodu stado dzieli się na mniejsze grupy po kilka osobników, by jesienią znów zebrać się w stada liczące ich nawet kilkaset. Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem.

Jednym z częściej wybieranych zimowisk dla tych ptaków jest Francja, Hiszpania, północna i wschodnia Afryka.