Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacji leśnej

Edukacja leśna w Nadleśnictwie Limanowa prowadzona jest w oparciu o "Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Limanowa na lata 2016 - 2025". Corocznie w zajęciach terenowych i kameralnych z leśnikiem bierze udział średnio 5000 dzieci ze szkół z terenu całego powiatu.

Działalność edukacyjna w Ndleśnictwie Limanowa prowadzona jest na kilka sposobów. Możliwe są lekcje terenowe, lekcje w izbie edukacyjnej, spotkania, warsztaty, prelekcje w siedzibach placówek oświatowych, akcje, imprezy okolicznościowe.

W działalności edukacyjnej Nadleśnictwa wykorzystywane są następujące obiekty dydaktyczne:

Izba leśna Nadleśnictwa Limanowa

Izba edukacji leśnej Nadleśnictwa Limanowa zlokalizowana jest w budynku administracyjnym przy ulicy Kopernika 3 w Limanowej, może pomieścić do 30 osób. Na wyposażeniu sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne dostosowane do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia odbywają się przy udziale leśnika.

Ścieżka przyrodniczo - leśna - "Ostra"

Ścieżka zlokalizowana jest w u podnóża szczytu Cichoń, znanego również jako Tokoń w Beskidzie wyspowym. Góry te charakteryzują się występowaniem odosobnionych szczytów, z wierzchołków których rozpościerają  się niepowtarzalne widoki. Trasa została wytyczona na terenie leśnictwa Ostra. Ścieżka ma długość dwóch kilometrów i jej przejście nie powinno sprawiać problemów nawet najmłodszym dzieciom. Przejście trasy w obie strony zajmuje od dwóch do czterech godzin. Na początku i końcu trasy umieszczone zostały tablice zawierające plan sytuacyjny ścieżki z oznaczeniem jej przebiegu. Wzdłuż trasy znajduje się pięć tablic informacyjnych, których celem jest zwrócenie uwagi na przyrodę mijanych terenów. Na trasie znajdują się również ławki służące d o odpoczynku. Na końcu trasy znajduje się wiata wypoczynkowa oraz miejsce przeznaczone do rozpalenia ogniska. WIATA WYPOCZYNKOWA ORAZ MIEJSCE PRZEZNACZONE DO ROZPALENIA OGNISKA TYMCZASOWO ZAMKNIĘTE.

Leśna ścieżka dydaktyczna - „Lubogoszcz”

Ścieżka znajduje się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Limanowa. Wejście na  trasę znajduje się około 200 m od Bazy Szkoleniowo -  Wypoczynkowej „Lubogoszcz”. Cała trasa ma 2 km długości i w najwyższym punkcie osiąga 646 m n.p.m. Wzdłuż trasy umiejscowiono 10 przystanków, zaznaczonych modrzewiowymi słupkami, wyposażonymi w kod QR, umożliwiającymi odczytanie informacji na stronie Nadleśnictwa. Ścieżka wiedzie przez jodłowy gospodarczy drzewostan nasienny. Ścieżka ma za zadanie zapoznać odwiedzających z najważniejszymi zagadnieniami w dziedzinie leśnictwa. Z walorów ścieżki można korzystać samodzielnie lub przy udziale pracownika Nadleśnictwa.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w piątek - 12 kwietnia -  między 9.00, a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

W Nadleśnictwie Limanowa sadzonki świerków, jaworów, cisów, lip, trzmielin, dzikich jabłoni, kłokoczki i jarzębiny będą czekały na Was przy siedzibie nadleśnictwa - ul. Kopernika 3, w Limanowej. Zapraszamy 12 kwietnia - od 9 do 15!!