Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP. Na terenie Nadleśnictwa Limanowa znajdują się 4 rezerwaty przyrody:

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Drzewostany pełniące szczególne funkcje biocenotyczne

Nadleśnictwo Limanowa celem zachowania bioróżnorodności ekosystemów leśnych oraz środowisk bytowania gatunków fauny i flory wyznaczyło tzw. drzewostany biocenotyczne.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja "CROSS-19"

Akcja "CROSS-19"

W miesiącu czerwcu Lasy Państwowe realizowały zadania akcji pn.: „CROSS-19”. Główny cel tej akcji skupia się kontroli nielegalnych wjazdów pojazdów typu cross lub quad na teren Lasów Państwowych.

Straż Leśna Nadleśnictwa Limanowa - we współpracy z Nadleśnictwami: Brzesko i Stary Sącz, Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej - zrealizowała 12 służb na swoim terenie, w wyniku których podjęto 13 interwencji. Podczas kontroli stwierdzono 5 przypadków rozjeżdżania powierzchni leśnych pojazdami crossowymi oraz quadami. Nałożono również 5 mandatów karnych za ww. wykroczenia. W czasie trwania akcji „CROSS-19” za pomocą fotopułapek ujawniono również 4 przypadki wjazdów samochodami osobowymi - sprawy zakończono nałożeniem 4 mandatów karnych.

Przypominamy, że rozdział 5. Ustawy o lasach określa zasady wjazdu do lasu. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.

Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.