Asset Publisher Asset Publisher

Pomnik przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa istnieją 4 pomniki przyrody, są nimi:

 - "Grota Zbójnicka na Łopieniu". Jaskinia ta jest jednym z największych w Europie, a największym w Polsce, zimowiskiem podkowca małego. W czasie zimy hibernuje tam nawet do pięciuset osobników tego gatunku. Ochroną w formie ostoi Natura 2000 objęto więc teren otaczający jaskinię, w tym torfowisko z owadożerną rośliną – rosiczką okrągłolistną oraz siedlisko świerczyny na torfie.

- "Jodła pospolita" - drzewo pomnikowe o pierśnicy wynosi 112 cm i wysokości 30 metrów.

- "Osuwiskowy rów rozpadlinowy" - podłużne wgłębienie terenu, położone w masywie górskim Mogielicy, na terenie miejscowości Jurków i Chyszówki.

- "Osuwiskowy podwójny grzbiet na Krzystonowie" - grzbiet osuwiskowy położony w masywie Krzystonowa, pomiędzy Polaną Wały, a Małym Krzystonowem.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wiosno, wiosno czy to ty?

Wiosno, wiosno czy to ty?

Marzec i kwiecień od zawsze kojarzone są z zakończeniem zimy i przywitaniem wiosny. Pierwszy dzień wiosny już za Nami - lasy Beskidu Wyspowego pokazują, że nowa pora roku już nastała i czeka na spacerowiczów, aby sami to sprawdzili i przekonali się o tym na własne oczy.

Zmienne warunki pogodowe - śnieg, deszcz, mgła czy też słońce - nie przeszkodziły w pojawieniu się roślin typowo wiosennych, które najmocniej kojarzą się Nam z tą porą roku.

Spod osłony śniegu na pierwszy ogień wyłania się śnieżyczka przebiśnieg. To ona swoimi pięknymi białymi płatkami mówi nam, że z zimą się żegnamy, a wiosnę już witamy.... Ale jedna śnieżyczka wiosny nie czyni, więc im jest ich więcej, tym weselej.

Z innych roślin, o białej barwie płatków, w lesie spotkamy też zawilca gajowego i lepiężnika białego, którego charakterystyczny wygląd już z daleka pozwala Nam na oznaczenie tego gatunku.

Wiosna pojawiła się wcześnie - na dnie lasu zobaczyć już dziś możemy rośliny kojarzone z kwitnieniem końcem kwietnia, są to np.: żywiec gruczołowaty, wilczomlecz migdałolistny oraz szczawik zajęczy. Ostatnią znalezioną wiosenną rośliną jest śledziennica skrętolistna rozkwitająca od marca.

Wiosna już zapukała do naszych drzwi i okien. Choć pogoda nadal bywa kapryśna to zachęcamy do wyjścia na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny w lesie lub poza nim.