Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa

Lasy Nadleśnictwa Limanowa zaliczono do III kategorii zagrożenia pożarowego (zagrożenie małe).
Nadleśnictwo posiada i corocznie aktualizuje "Sposób postępowania na wypadek powstania pożaru lasu".
Głównym powodem zagrożenia pożarowego jest wypalanie traw w okresie wiosny i jesieni oraz nieostrożność turystów biwakujących na polanach wokół szczytów górskich.
Najważniejsze działania Nadleśnictwa w zakresie ochrony ppoż. to:

  •     utrzymanie porządku wzdłuż szlaków turystycznych,
  •     uruchomienie patroli ppoż. w okresie zagrożenia,
  •     utrzymanie bazy sprzętu ppoż.
  •     uwzględnienie tematyki pożarów lasu w działalności edukacyjnej

W razie zauważenia pożaru zawsze informuj odpowiednie służby.
 

Zadzwoń na 998 lub 112.


Może jesteś jedyną osobą, która widzi zagrożenie.

 

MAPA AKTUALNEGO ZAGROŻENIA POŻAROWEGO LASÓW


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja "CROSS-19"

Akcja "CROSS-19"

W miesiącu czerwcu Lasy Państwowe realizowały zadania akcji pn.: „CROSS-19”. Główny cel tej akcji skupia się kontroli nielegalnych wjazdów pojazdów typu cross lub quad na teren Lasów Państwowych.

Straż Leśna Nadleśnictwa Limanowa - we współpracy z Nadleśnictwami: Brzesko i Stary Sącz, Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej - zrealizowała 12 służb na swoim terenie, w wyniku których podjęto 13 interwencji. Podczas kontroli stwierdzono 5 przypadków rozjeżdżania powierzchni leśnych pojazdami crossowymi oraz quadami. Nałożono również 5 mandatów karnych za ww. wykroczenia. W czasie trwania akcji „CROSS-19” za pomocą fotopułapek ujawniono również 4 przypadki wjazdów samochodami osobowymi - sprawy zakończono nałożeniem 4 mandatów karnych.

Przypominamy, że rozdział 5. Ustawy o lasach określa zasady wjazdu do lasu. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.

Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.