Asset Publisher Asset Publisher

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
Stałe współpracujemy z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR. Ta współpraca to przede wszystkim pomoc podczas działań ratowniczych i szkoleniowych, przekazywanie informacji o niebezpieczeństwach i...
W dniach od 6 do 14 marca br. realizowana będzie akcja Straży Leśnej pod kryptonimem "Wieniec 23".
W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne...
Światowy dzień mokradeł 27.01.2023 | Paweł Twaróg ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, w trakcie sezonu łowieckiego na terenie nadleśnictwa odbywać się będą polowania zbiorowe na zwierzynę łowną organizowane przez koła łowieckie: Szarak, Jaworz,...
19 grudnia 2022 r. w Limanowej o godzinie 10:00 rozpoczął się III Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zorganizował Powiat Limanowski. Nadleśnictwo - jako partner wydarzenia - również przywiózł na...
W dniu 18 grudnia plac przed siedzibą Opery przybrał zieloną barwę. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska oraz Nadleśnictwa Limanowa zapewnili...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o tymczasowym zamknięciu obiektu edukacyjno - turystycznego - miejsce odpoczynku "Ostra".
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach 16-23 grudnia odbywać będzie się sprzedaż choinek.
Działania gospodarcze w leśnictwie Gorc. 24.11.2022 | Paweł Twaróg ...
15 i 16 października przebiegał w Krakowie pod kątem imprez biegowych - 8. Cracovia Półmaraton Królewski i Mini Mini Kraków Run.
Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie w dniu 15 października br. zorganizowała na terenie Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego Ogólnopolski Bieg Papieski.
Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej,...
1 października na Rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie połączone było z pokazem sprzętu służb mundurowych...
Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest "Piękno lasu".
W ramach czwartej edycji akcji #sadziMY - w dniach 29-30.09 br. - Nadleśnictwo Limanowa rozdawało sadzonki drzew leśnych.
Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym 15.09.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 1 października 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy...

Asset Publisher Asset Publisher

Choinka dla życia 2021

Wyjątkowe podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi, którzy dzielą się życiem! Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Honorowych Dawców Krwi.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 16 grudnia br. oddzadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40-stu punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie http://www.choinkadlazycia.pl.

- Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

- Krew jest jednym z najbardziej pożądanych "leków", którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, któzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi - podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogę rosnąć wysokie drzewa, np.: pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

 

 

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą conajmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski - w sumie ok. 40 - 60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni - maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie".

Choinki od Limanowskich Leśników czekać będą na Was w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie - ul. Rzeźnicza 1.

Krew to dar życia - zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemy człowiekowi.