Asset Publisher Asset Publisher

Prace gospodarcze w leśnictwie Lubogoszcz 11.05.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
W odpowiedzi na liczne pytania Nadleśnictwo Limanowa informuje, że jest zainteresowane nabywaniem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia od osób prywatnych.
Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników....
WIĘCEJ "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Limanowa! 25.08.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
26 czerwca br. wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym współorganizowaliśmy imprezę edukacyjną.
Prace gospodarcze w leśnictwie Lubogoszcz - masyw Lubogoszczy 24.06.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Od 15 do 24 czerwca we wszystkich 429-ciu nadleśnictwach trwała ogólnopolska akcja sprzątania lasów, którą zainaugurował Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.
Zapraszamy na piknik „Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym” 26 czerwca w Parku dworskim w Porębie Wielkiej - zaczynamy o godz. 14!
Trwają przygotowania do tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu. W tym roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szczególną uwagę zwraca na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęca do...
Lasy Państwowe rozpoczynają trzecią edycję akcji „SprzątaMy”. 15 czerwca ogólnopolskie sprzątanie lasów zainauguruje Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Para prezydencka i wolontariusze zbiorą...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w pobliżu czarnego szlaku turystycznego Szczawa - Nowa Polana prowadzone będą działania gospodarcze związane z pozyskaniem i zrywką drewna.
„STOP PLASTIK - JAK DBAĆ O LAS I OCEANY” 10.05.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 25 - 29 kwietnia 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Już w najbliższą sobotę, 26 marca, będzie można wybrać się na wyjątkowy spacer w miłym towarzystwie. Leśnicy z 429 nadleśnictw w Polsce zapraszają na wspólną przechadzkę po pięknych, polskich...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że nie prowadzi sprzedaży sadzonek na szkółce zlokalizowanej w Szczyrzycu - Pogorzanach.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Limanowa ogłasza nabór wewnętrzny na wolne stanowisko pracy: INSTRUKTOR TECHNICZNY ds. Sprzedaży Drewna (na zastępstwo) w dziale Gospodarki...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w pobliżu trasy narciarstwa biegowego na Mogielicy (oddział 223b – ok 4 km od początku trasy na Wyrębiskach) prowadzone będą działania gospodarcze.
Uwaga POLOWANIE!!! 12.10.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Górna część Pola Biwakowego "Wiatrówki" tymczasowo nieczynna! 18.01.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
W dniu 24.12.2021 r. Nadleśnictwo Limanowa będzie nieczynne.

Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Krajobrazu

Trwają przygotowania do tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu. W tym roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska szczególną uwagę zwraca na multisensoryczny charakter krajobrazu i zachęca do doświadczania go wszystkimi zmysłami.

W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz definiowany jest jako „obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich”. Często zapominamy jednak, że "postrzeganie" (w wersji anglojęzycznej użyto słowa „perceive") odnosi się do znacznie szerszego zakresu odbierania rzeczywistości niż tylko wzrokowego. Krajobrazów doświadczamy bowiem poprzez wszystkie zmysły, jawią się nam one jako suma zmysłowych doznań.

Właśnie dlatego tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: „Krajobraz: doświadczam w pełni".

Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

Poprzez wskazanie tematu obchodów chcemy podnosić świadomość społeczeństwa w zakresie różnych wpływów kształtujących krajobraz oraz zaakcentować potrzebę większej dbałości o przestrzenie pośród których żyjemy. Zwracamy się do różnych podmiotów – jednostek samorządu terytorialnego, uczelni wyższych, placówek oświatowych, parków krajobrazowych, parków narodowych oraz organizacji pozarządowych – z prośbą o promowanie idei Dnia Krajobrazu.

Każdego roku wydarzenia towarzyszące obchodom odbywają się w całym kraju przez cały październik. W tym roku wydarzenie centralne odbędzie się 20 października w Warszawie. Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, obchodzony jest 20 października.

Co dwa lata obchodom Dnia Krajobrazu towarzyszy wręczenie Nagrody Krajobrazowej. Polską Nagrodę przyznaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Laureat krajowy uzyskuje nominację do Europejskiej Nagrody Krajobrazowej Rady Europy.

Zachęcamy wszystkie uprawnione organizacje do nadsyłania zgłoszeń do Konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2022 r. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/gdos/dla-kogo-polska-nagroda-krajobrazowa-2022-ruszyly-zgloszenia-kandydatur. Zapraszamy do udziału w konkursie!