Asset Publisher Asset Publisher

Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa ogłasza nabór wewnętrzny (na zastępstwo na stanowisko księgowego.
Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek....
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 21.09.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 23/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 21.09.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 3 października 2023 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
We wrześniu otworzyliśmy kolejny - w tym roku - nowy obiekt edukacyjno - turystyczny - miejsce odpoczynku "Ostra".
Miejsca wyznaczone do rozpalania ognia 12.09.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 06.07.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 12/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 06.07.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów...
Nadleśnictwo Limanowa wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Grupą Podhalańską GOPR, Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Powiatem Limanowskim, Zagórzańskimi Dziedzinami, Fundacją Macerat,...
Edward Siarka - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Nadleśnictwo Limanowa oraz Gmina Limanowa zapraszają na Piknik Leśny, który odbędzie się 26 sierpnia 2023 r., na placu...
18 sierpnia 2023 r. - skrócenie otwarcia biura Nadleśnictwa 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zmarł leśniczy leśnictwa Jaworz - Ireneusz Mąka 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
14 sierpnia br. odbyło się otwarcie drogi w Gminie Mszana Dolna, wybudowanej przy wsparciu środków związanych z Funduszem Leśnym.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Kolejnym otwartym w tym roku jest miejsce odpoczynku "Nowa Polana" Gorc.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Jednym z nich jest miejsce odpoczynku "Przysłopek".
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłasza XII edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” 2023.
W niedzielę - 23 lipca - "Lato z Radiem" dotarło do Tymbarku.
W dniu 22.07.2023 r. Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa wyruszyli do lasu wraz z najmłodszymi uczestnikami XX Międzynarodowych Zawodów w biegu na orientację „Limanowa Cup”. Zainteresowanie spacerem...
W dniu 10 lipca br., w Mszanie Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie ulicy Leśnej, wyremontowanej m.in. ze środków Funduszu Leśnego.
W tym roku KSOS Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji, 4 czerwca 2023 roku, odbyła się impreza jubileuszowa, w której udział wzięło również...
2 czerwca br. limanowscy leśnicy wybrali się do Krakowa, aby wspólnie z dziećmi świętować!

Asset Publisher Asset Publisher

Wypadek z udziałem Orła przedniego

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.

Do niecodziennego zdarzenia doszło 14 marca br. w centrum Limanowej, na przebiegającej przez miasto drodze krajowej. Dwa potężne orły, prawdopodobnie wskutek powietrznego pojedynku znalazły się na środku ruchliwej szosy. Jeden z ptaków uciekł, drugi został potrącony przez samochód wyjeżdżający z ul. Mordarskiego w kierunku Sowlin.

Orzeł żyje

W trakcie uderzenia orzeł odniósł obrażenia, ale żył. Ptak trafił do gabinetu weterynaryjnego, gdzie został wstępnie zbadany i opatrzony. Jednocześnie pracownicy Nadleśnictwa Limanowa powiadomieni o wypadku nawiązali kontakt telefoniczny z Panem Jackiem Wąsińskim z Leśnego Pogotowia, który udzielił konsultacji dotyczących postępowania z rannym ptakiem drapieżnym.

Leśny transport

Bezpośrednio po opatrzeniu orła do akcji przystąpili pracownicy Nadleśnictwa Limanowa, którzy przewieźli rannego ptaka do Mikołowa, gdzie dotarli późnym popołudniem. Pan Jacek - założyciel ośrodka poinformował na miejscu, że orzeł jest silnym, zdrowym samcem i ma duże szanse na przeżycie. Wstępne oględziny nie wskazywały na złamanie skrzydeł, ani na poważne obrażenia wewnętrzne.

Ptak wraca do zdrowia

Dzisiaj, w godzinach południowych orzeł przeszedł szczegółowe badania oraz zabieg chirurgiczny. Według uzyskanych przez Nadleśnictwo informacji, ptak nie odniósł poważniejszych obrażeń i powoli wraca do zdrowia.

Szponiasty majestat

Orzeł przedni, należy do najsilniejszych europejskich orłów z rodziny jastrzębiowatych. To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry. Jest wyspecjalizowany w polowaniach na konkretne ofiary w zależności od lokalnych uwarunkowań. Pomimo mniejszych rozmiarów w walce pokonuje większego od siebie bielika zwyczajnego. W nurkowaniu z dużej wysokości osiąga prędkość 320 km/h. W locie osiąga prędkość ok. 160 km/h ale zazwyczaj przemieszcza się z szybkością 48 km/h. Samice są większe od samców. W Polsce żyje ok. 30 par tego gatunku. Gniazdowanie wymaga ciszy i spokoju oraz dużej odległości od siedzib ludzkich. Zazwyczaj przeżywa jedno najstarsze pisklę.

Monitoring Ptaków Polskich

Ptaki są uznane za dobre wskaźniki stanu całego środowiska przyrodniczego a więc „zdrowia” ekosystemów.

Jak czytamy w Monitoringu Ptaków Polskich, programie mającym na celu dostarczanie informacji na temat stanu populacji wybranych gatunków ptaków występujących w Polsce;

"W roku 2022 obecność terytorialnych orłów przednich stwierdzono na 32 stanowiskach, z czego w 20 rewirach wykryto zasiedlone gniazda. Populacja lęgowa gatunku w latach 2000-2022 wahała się w przedziale liczebności od 20 do 34 par, wykazując początkowo tendencję wzrostową, a na przestrzeni ostatniej dekady – stabilną, na poziomie około 30 par. Większość populacji zasiedla Karpaty; poza tym obszarem dwie pary orła przedniego występują na Pomorzu. Wskaźnik rozpowszechnienia orła przedniego wzrasta (z niewielkimi wahaniami), co oznacza, że polska populacja jest w ekspansji".

Wróci na błękitne przestworza

Wydarzenie z udziałem orłów przednich, do którego doszło w Limanowej jest bardzo szczególne, wręcz zadziwiające. To bardzo rzadki przypadek złapania przez człowieka rannego orła przedniego. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie działa już od 30 lat. To dopiero trzeci ptak tego gatunku, który tutaj trafił na leczenie.  Opiekunowie z ośrodka mają nadzieję, że po leczeniu i odpowiednim wzmocnieniu orzeł wróci do natury i majestatycznie popłynie przez błękitne przestworza.

Znajoma pustułka

Co ciekawe – przebywając na terenie Leśnego Pogotowia, nasi pracownicy rozpoznali pustułkę znalezioną w miejscowości Męcina, którą przywieźli do Mikołowa dwa lata temu. Ze względu na uszkodzoną nogę jej powrót do warunków naturalnych okazał się niestety niemożliwy.