Asset Publisher Asset Publisher

Pożary!

Mała pokrywa śnieżna, wyjątkowo ciepła zima oraz brak wiosennych opadów deszczu spowodował w lasach całej Polski duże zagrożenie pożarowe. Tylko w ostatnią niedzielę - 19 kwietnia - wybuchło 172 pożary, a w Biebrzańskim Parku Narodowym wciąż trwa dramatyczna walka z ogniem.

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa ostatni pożar miał miejsce w 2017 roku, w kwietniu. Jego prawdopodobną przyczyną było pozostawienie niezgaszonego ogniska, które wiatr ponownie rozpalił.

Naczęstszą przyczyną pożarów w lasach są celowe podpalenia lub skrajna lekkomyślność - wypalanie traw na sąsiadujących łąkach czy porzucanie niedopałków papierosów.

Lasy są ponownie otwarte - Nadleśnictwo Limanowa zaprasza do wędrowania po leśnych ostępach. Wędrując, pamiętajmy jednak o tym, że ogniska palić można jedynie w miejscach do tego specjalnie wyznaczonych. Jeśli zaś będąc w lesie widzicie zarzewie ognia, pożar lub nieodpowiedzialne zachowania innych osób, jak najszybciej powiadomcie o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998.