Asset Publisher Asset Publisher

Górna część Pola Biwakowego "Wiatrówki" tymczasowo nieczynna! 18.01.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Uwaga POLOWANIE!!! 12.10.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Uwaga – przedłużenie terminu naboru na wolne stanowisko pracy: Starszy Księgowy.
W dniu 24.12.2021 r. Nadleśnictwo Limanowa będzie nieczynne.
19.12.2021 r. Nadleśnictwo Limanowa wspólnie z Powiatem Limanowskim, lokalnymi rękodzielnikami, rzemieślnikami, a także producentami ekologicznej żywności brało udział w bożonarodzeniowym kiermaszu.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Limanowa ogłasza nabór zewnętrzny na wolne stanowisko pracy: STARSZY KSIĘGOWY
Dla absolwentów studiów ekonomicznych wyższych (o kierunkach: rachunkowość, finanse, controlling, audyt, doradztwo podatkowe) oraz absolwentów średnich szkół ekonomicznych (w zawodzie –...
Wyjątkowe podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi, którzy dzielą się życiem!
Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że sprzedaż choinek w odbywać się będzie w dniach 20 oraz 22 grudnia, w godzinach od 07:30 do 14:30.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Limanowa ogłasza nabór wewnętrzny na wolne stanowisko pracy: STARSZY KSIĘGOWY
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w okresie 10.09. - 30.11.2021 r., w masywie góry Lubogoszcz prowadzone będą prace związane z pozyskaniem i zrywką drewna.
Zasadzony październik! 19.10.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
WIĘCEJ "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Limanowa! 25.08.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zakończyła się ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W czwartek - 30 września br. i piątek - 1 października br., we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny mógł...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 01 października 2021 roku, na terenie powiatu limanowskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Rusza ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. W najbliższy czwartek i piątek we wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce każdy chętny otrzyma sadzonkę. Do rozdania mamy aż milion...
W dniach od 24 września do 4 października 2021 roku na terenie Nadleśnictwa Limanowa odbywać będzie się Akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 21”.
Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów...
W dniu 11 września 2021 r. na terenie leśnictwa Kostrza odbyły się ćwiczenia podmiotów KRSG „Kostrza 2021”. Organizatorem wydarzenia była Komenda Powiatowa PSP w Limanowej, we współpracy z...
Zarządzenie nr 21/2021 i 20/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 24.08.2021 r. 01.09.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...

Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenna pobudka

Wiosna to najbardziej dynamiczna i zarazem najciekawsza pora roku. Przyroda budzi się do życia po zimowym uśpieniu, rośliny i zwierzęta przygotowują się do wydania na świat nowego pokolenia. Jej pierwszy etap, zwany przedwiośniem, jest doskonałym wstępem i przygotowaniem do kolorowego apogeum. I choć śnieg zalega jeszcze w chłodniejszych miejscach czy wysoko w górach, a w pogodzie nadal powiewa oddech zimy, od dawna możemy obserwować oznaki nadejścia tej, uważanej za najpiękniejszą, pory roku.

Pierwsze kwiaty wiosny to nie, jak się powszechnie uważa, przebiśniegi czy krokusy, lecz małe i niepozorne kwiaty leszczyn i olch zebrane w kwiatostany w formie zwisających żółtawych kotek. Wystarczy im kilka dni ze słońcem i dodatnią temperaturą, by pobudzić je do uwalniania tysięcy ziaren pyłku, który niesiony wiatrem w sprzyjających warunkach zapyli kwiaty żeńskie – o tej porze roku drzewa mogą polegać tylko na wietrze; na aktywność owadów przyjdzie nam poczekać na dłuższe i cieplejsze wiosenne dni.
Dopiero, gdy gruba warstwa śniegu pozostanie jedynie wspomnieniem, leśne ostępy, polany i łąki rozkwiecone zostaną wielobarwną kompozycją różnych gatunków roślin: od kwitnących na biało śnieżyczek, zwanych też przebiśniegami, i zawilców, po mieniące się żółcią ziarnopłony wiosenne, lubiące wilgotne lasy liściaste, czy niebieskawe kwiaty dość pospolitych przylaszczek i rzadko spotykane szafrany spiskie (krokusy) porastające gromadnie górskie polany i hale. W nadrzecznych zaroślach i innych podmokłych miejscach  wyróżniają się wyniosłe, białe lub różowe, kwiaty lepiężników. W ich sąsiedztwie zapewne spotkamy knieć błotną, zwaną kaczeńcem. Zakwitanie pospolicie występującej pierwiosnki lekarskiej uznawane jest, wraz z kwitnieniem jabłoni, za początek fenologicznej wiosny. W tym samym czasie przypada pełnia kwitnienia brzóz, topól i wierzb – trzech kolejnych gatunków, których kwiaty zebrane są w kotki (srebrne, zielone, żółte lub czerwone).
Wiosną nie tylko świat roślinny budzi się do życia. Z zimowego letargu wybudzają się zapadające w sen zimowy zwierzęta: niedźwiedzie, jeże, wszystkie gatunki nietoperzy. Wchodzą one na zimę w stan hibernacji, związany z wyłączeniem mechanizmu termoregulacji oraz zebraniem odpowiedniej ilości zapasów pokarmu w postaci tkanki tłuszczowej. Sen zimowy trwa kilka miesięcy. U innych gatunków, jak borsuki czy wiewiórki, sen zimowy nie jest głęboki, a przerywany, kończy się wraz ze zwiększeniem temperatury i wydłużeniem dnia.
Czas wiosny to u zwierząt przede wszystkim okres rozmnażania się. W lutym do rui przystępują wilki, u których potomstwo wydać może tylko najważniejsza para w wataże – para alfa. Zadaniem reszty watahy jest pomoc w wykarmieniu młodych szczeniąt, które przychodzą na świat w końcu kwietnia lub na początku maja w ustronnym miejscu. Dopóki szczenięta nie opuszczą legowiska (najwcześniej po dwóch miesiącach), spotkanie z mamą i jej podopiecznymi może być dla nas niebezpieczne.
Żyjące samotnie rysie łączą się w pary tylko na chwilę w czasie trwania rui, co ma miejsce w marcu. Później samce odchodzą, by dalej prowadzić samotny tryb życia. Kotki rodzą młode w maju, pozostają z nimi przez dwa miesiące.


W bogatym świecie ptaków również wiele się dzieje wiosną. Gatunki, które zimują poza obszarem Polski rozpoczynają powroty często zanim nadejdzie przedwiośnie, dystans jaki mają do pokonania sięga nieraz kilkunastu tysięcy kilometrów. Najwcześniej przylatują skowronki, zwykle w drugiej dekadzie lutego. Kilka dni później zjawiają się żurawie a po nich bociany. Szczyt przylotu ptaków przypada na marzec i kwiecień. Te gatunki, które występują u nas cały rok, przeżywają wyraźne ożywienie. Samce donośnym głosem dają znak konkurentom o zajętości danego terytorium. Zaczyna się budowanie gniazda, które w zależności od gatunku może być wykonane z różnorodnych materiałów: traw, mniejszych lub większych gałęzi, mchów, wyściełane jest często także puchem oraz piórami. Część skrzydlatych mieszkańców nie buduje gniazd, a korzysta z dziupli. Kiedy już gniazdo jest gotowe, można przystąpić do składania jaj, a w dalszej perspektywie do wychowywania potomstwa.