Asset Publisher Asset Publisher

#Fascynujący Dzień Roślin 2024!

Las skrywa w sobie wiele tajemnic, nikt z nas nie wyobrażał sobie, że gdyby nie on, nasza przyszłość stanęłaby pod znakiem zapytania - i to na wielu płaszczyznach. Każdy z nas, w okresie wiosenno-letnim, chętnie wybiera się na spacery leśne, aby podziwiać, jak pięknie kwitną znajdujące się nad ich głowami drzewa, a to one we współpracy z pszczołowatymi są pierwszym przystankiem ku lepszej przyszłości.

Człowiek z biegiem lat wykształcił w sobie potrzebę robienia zakupów, czy to w większym supermarkecie, czy mniejszym sklepiku. Zdarza się Nam zawiesić oko na mocno urozmaiconej ofercie miodów, chociaż większość z nich to miody z nektaru kwiatów polnych lub ozdobnych, to znajdziemy też miody prosto z... lasu.

W terminologii pszczelej możemy znaleźć miarę wydajności miodowej, którą przelicza się jako kg miodu uzyskiwanego z 1 ha uprawy. Miara ta, pozwala nam w późniejszym czasie określić, jakie rośliny są najlepsze dla zapylaczy.

Pszczoły miodne są najpopularniejszymi i najbardziej potrzebnymi owadami dla funkcjonowania sektorów produkcyjnych, spożywczych czy medycznych. Owady te pełnią ogromną rolę w zapylaniu, owocowaniu i produkcji nasion  - zarówno tych polnych, jak i z dolnej warstwy lasu, a także kwiatów drzew i krzewów leśnych.

Kwiatostany drzew leśnych są pierwszymi odwiedzanymi licznie przez pszczoły - ich kwitnienie zaczyna się już od lutego, a panująca pora roku może ograniczać kwitnienie roślin w runie leśnym. Pszczoły miodne nie są wybredne, pobierają nektar z drzew liściastych, a także iglastych. W drugim miesiącu roku owady z rodziny pszczołowatych pobierają pyłek z kwiatostanów leszczyny, olszy szarej i wierzb. W kwietniu przenoszą się na czeremchę, dziką jabłoń, wiśnię ptasią, a także klony. Maj to czas dla kwiatostanów jawora, jarzębiny, robinii akacjowej i głogu. Czerwiec natomiast jest najbardziej pracochłonnym miesiącem dla pszczół, to wtedy kwitnie lipa drobnolistna, która uważana jest za jeden z gatunków z największą wydajnością miodową. Z gatunków iglastych pszczołowate upodobały sobie sosny, świerki, modrzewie czy jodły, z których pozyskują spadź inaczej mówiąc wydalinę innych owadów, która przypomina kształtem krople występujące na igłach i gałęziach.

Drzewa miododajne są naszą przyszłością! Dbajmy o nie! Zwiększajmy ich ilość sadząc nowe drzewa! 

Artykuł powstał w ramach obchodów siódmej edycji międzynarodowej akcji "Fascynujący Dzień Roślin" 2024 (Fascination of Plant Day, FoDP 2024), która odbywa się na całym świecie!