Asset Publisher Asset Publisher

Back

Propozycje pieszych wycieczek

Propozycje pieszych wycieczek

Charakterystyczna dla Beskidu Wyspowego mozaika krajobrazu, "wyspy" gór przekraczające często 1000 m npm., otoczone zagospodarowanymi rolniczo obniżeniami i dolinami, dostarczają wrażeń estetycznych m.in. pieszym turystom. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane szlaki.

SZLAK CZERWONY

Mały Szlak Beskidzki - Luboń Wielki - przełęcz Glisne - Mszana Dolna - Lubogoszcz Zachodni – Lubogoszcz – Kasina Wielka – G. Wierzbanowska - Lubomir

Trasa od Lubonia Wielkiego do Lubomira obliczona jest na 12 i ¾ godz. Na jego trasie znajduje się jeden z najbardziej stromych fragmentów szlaków turystycznych w Beskidach Zachodnich, między przełęczą Glisne, a schroniskiem na Luboniu. Również stromo jest przy tzw. Zapadliskach na zachodnim szczycie Lubogoszcza i od strony Kasiny Wielkiej. Trudy wycieczki rekompensują efektowne widoki, szczególnie piękne nad Kasiną Wielką, na Śnieżnicę, Ćwilin oraz Ciecień. Bardzo malowniczy jest również odcinek między Mszaną, a Glisnem. Z Kasiny Wielkiej w stronę Lubomira pokonać trzeba dwa wierzchołki.

SZLAKI NIEBIESKIE

Ciecień – Dzielec – Kasina Wielka –   Śnieżnica - Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – Jurków – Cyrla – Mogielica – Przełęcz pod Krzystonowem – Szczawa

Trasa na około 16 godz. Rozpoczyna się w paśmie Cietnia od strony Szczyrzyca. Do Kasiny Wielkiej wędrówka cały czas pasmem Cietnia, które doprowadza do stoków Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej. Następnie szlak wiedzie koło ośrodka rekolekcyjno–rekreacyjnego na Śnieżnicy i przez siodło Gruszowca. Z przełęczy na Ćwilin trasa bardzo atrakcyjna widokowo, malownicze jest też zejście do Jurkowa. Od Jurkowa na Mogielicę względnie krótko, ale bardzo stromo. Odcinek od Mogielicy do Szczawy nadaje się także do uprawiania zaawansowanego narciarstwa śladowego i jako trasa dla kolarstwa górskiego. Długość trasy: 36,9km.

Tymbark – Rupniów – Kamionna – Łopuszne – Paprotna

Z Tymbarku na Paprotną około 7 godz. Jest to długi i mocno urozmaicony szlak łączący okolice Tymbarku z terenami Pogórza Wielickiego, który wiedzie aż do Bochni. Długość trasy: 12,9km. 

Tarnawa - Babia Góra – Jaworz -  Sałasz -  Limanowa  - Jabłoniec - Golców -  Przełęcz Jana Pawła II (Ostra/Cichoń)  -  Modyń - Kamienica

Odcinek w powiecie Limanowskim od rejonu Babiej Góry do Kamienicy obliczany jest na około 12 i ½ godz. Dalekobieżny szlak niebieski z Tarnowa do Wielkiego Rogacza. Prowadzi ona prawie całym grzbietem pasma Łososińskiego, na polanę Stoły pod szczytem Sałasza. Pomiędzy kulminacją Jaworza i Babiej Góry można oglądać najpiękniejsze panoramy Beskidu Wyspowego. Między Modyniem, a Kamienicą szlak gwałtownie wytraca wysokość, a od wsi Zbludza prowadzi szosą asfaltową od Kamienicy.

SZLAKI ZIELONE

Dobra – Łopień – Przełęcz Rydza-Śmigłego – Mogielica – Przełęcz Słopnicka – Cichoń – przełęcz  Jana Pawła II – Ostra – Łukowica – Łyżka – Limanowa – Paproć – Tymbark – Kostrza – Jodłownik – Szczyrzyc – Ciecień 

Całość trasy wymaga przynajmniej 23 godz. marszu – jest to długa wędrówka z doliny Łososiny przez zachodni szczyt Łopienia i bardzo atrakcyjnie położoną między Jurkowem, a Słopnicami przełęcz Rydza Śmigłego. Z Mogielicy na przełęcz między Cichoniem i Ostrą trasa prowadzi grzbietami o niewielkiej różnicy wzniesień. Między przełęczą, a Łukowicą urozmaicona wędrówka grzbietami, odcinek słynący z doskonałych panoram na Beskid Wyspowy, Gorce, Kotlinę Sądecką, Beskid Sądecki, Pieniny i Tatry. Odcinek między Tymbarkiem, a Jodłownikiem należy do tras stosunkowo rzadko uczęszczanych przez turystów, a jest to teren bardzo atrakcyjny pod względem przyrodniczym, co pozwala na prawdziwy i niezmącony kontakt z przyrodą. Z Jodłownika do Cietnia przechodzi się przez Szczyrzyc z zabytkowym zespołem kościelno–klasztornym oo. Cystersów z XVII w., a następnie dogodnym połączeniem trasa prowadzi w pasmo Cietnia. Długość trasy: 76,3 km. 

Pisarzowa – Sałasz

Wycieczka na niecałe 2 godz. Najkrótsze znakowane dojście na Sałasz. Chociaż droga prowadzi lasem, spotykamy po drodze zaskakująco urocze zakątki, a także dwa osiedla: Chudówkę i Sejemówkę. Długość trasy: 4,3 km. 

Łososina Górna – Dzielec – przełęcz pod Sałaszem

Wycieczka na 2 godz. Prowadzi z doliny Łososiny na główny grzbiet Pasma Łososińskiego. Z przełęczy jest blisko w rejon Łysej Góry, a idąc dalej za niebieskimi znakami można zejść w kierunku centrum Limanowej. Długość trasy: 6,3 km.

Śnieżnica (górna stacja wyciągu orczykowego) – przełęcz Gruszowiec

Droga do przejścia w około 1 godz. Jest to najkrótsze dojście do ośrodka na Śnieżnicy. Fragment trasy prowadzi wspólnie ze szlakiem niebieskim, którym można wejść na szczyt Śnieżnicy. Długość trasy: 2,2 km.

Lubogoszcz – Mszana Dolna – Ogorzała – Ostra – Kobylica – Jasień

Trasa obliczona na około 7 i 1/2 godz. wędrówki. Na odcinku Mszana – Lubogoszcz jest również dostępna dla turystów na rowerach i nartach, w stronę Jasienia malowniczo prowadzi wzdłuż doliny Maszanki aż do jej źródeł, z których część znajduje się na stokach Jasienia. Szczególnie atrakcyjny krajobrazowo odcinek znajduje się między Kobylicą, a Jasieniem. Długość trasy: 21 km.

Półrzeczki – polana Wały – Szczawa Białe

Jest to zielony szlak prowadzący z położonej na zachód od Jurkowa wsi Półrzeczki. Na polanie Wały w sezonie letnim znajduje się baza namiotowa. Najkrótsze zejście z bazy do najbliższego przystanku PKS w Szczawie Białem. Jest ono strome i nadaje się wyłącznie dla turystów pieszych. Czas przejścia około 50 min. Długość trasy: 5,6 km. 

Lubień – Czechówka – Szczebel – Przełęcz Glisne – Raba Niżna

Od Lubnia do Raby Niżnej trasa obliczana jest na około 5 godz. Podejście na Szczebel od strony Lubnia jest najdogodniejszym spośród trudnych podejść od strony doliny Raby. Grzbiet Czechówki nagradza trudy pięknymi widokami na dolinę Tenczyńskiego potoku, Zembalową oraz część doliny Raby z pasmem Łysiny i Lubomira. Za Glisnem rozpoczyna się sympatyczna trasa spacerowa na odkrytym terenie, dogodna dla narciarstwa śladowego i turystyki rowerowej. Długość trasy: 6,7 km.

SZLAKI ŻÓŁTE

Tymbark – Słopnice Królewskie – Mogielica –  Polana Wały – Jasień – przełęcz Przysłop

Odcinek pierwszy, to najtrudniejsze z istniejących podejście na Mogielicę (ponad 4 godz.) Prowadzi najpierw trawersem wschodniego szczytu Łopienia z zejściem do Słopnic Królewskich, a stąd ostro w górę na szczyt Mogielicy. Za to z Mogielicy na polanę Wały wędruje się przez najpiękniejsze uroczyska centralnych partii Beskidu Wyspowego. Rejon Krzystonowa jest ostoją zwierzyny. Ten fragment znakomicie nadaje się do turystyki narciarskiej. Z Polany Wały na Przysłop nad Lubomierzem przechodzi się w rejonie Jasienia przez piękne widokowo zakątki.

Łososina Górna – Pasierbiec – Kamionna – Żegocina

Wycieczka na 3 1/2 godz. Trasa malownicza i widokowa, o łagodnym przebiegu. Najpierw z Doliny Łososiny prowadzi na Pasierbiec, do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Stąd dalej na Kamionną i do doliny Sanki. Długość trasy: 9 km.

Nowy Krzyż na Miejskiej Górze – Łysa Góra – Stary Krzyż – Nowy Krzyż

To około półtorej godzinny spacer nad Limanową. Szlak okrężny prowadzi stokami Łysej Góry, której płd.-zach. ramię zwane jest też Miejską Górą. Na trasie mijamy Stary Krzyż oraz Nowy Krzyż – dar limanowian. Długość trasy: 4 km.

Rabka Zaryte – Luboń Wielki - Perć Borkowskiego

Nazwa została nadana na cześć Stanisława Dunina-Borkowskiego, który był budowniczym i gospodarzem schroniska PTTK na Luboniu Wielkim. Szlak prowadzący na szczyt Lubonia Wlk. przez rezerwat o tej samej nazwie jest uważany za jeden z najatrakcyjniejszych w całym Beskidzie Wyspowym. Długość trasy: 3,4 km.

SZLAKI CZARNE

Przyszowa - Osiedle Zamek – Góra Łyżka

Trasa wiodąca z centrum Przyszowej obok zabytkowego dworu Żuk - Skarczewski do grodziska na szczycie Łyżki. Obok dworu skręcamy w górę, idziemy otwartym terenem, potem zagajnikami. Mijamy dużą nieckę z oczkiem wodnym i wchodzimy w las. Droga staje się stromą, po kilkuset metrach dochodzimy do wzniesienia w kształcie stożka. Dochodzimy do szerokiej drogi, po drodze mijamy podobny stożek, lecz wyższy, pokryty rumoszem skalnym. Oba te wzniesienia noszą nazwę "Zamek". Ścieżką leśną skręcamy w lewo i dochodzimy do drogi grzbietowej. Tutaj spotykamy zielony szlak z Łukowicy do Limanowej. Długość trasy: 5km.

Lubogoszcz Zachodni – Ośrodek na Lubogoszczu – Kasinka Mała – Szczebel – Zimna Dziura – Lubień

Trasa na około 6 godz. Z Lubogoszcza do Kasinki droga łagodna, z pięknymi widokami na Szczebel, a później Lubogoszcz Zachodni. Podejście z granicy Kasinki Małej i Mszany Dolnej prowadzi po ostrym urwisku, a następnie wspina się oryginalnym, dzikim grzbiecikiem Szczebla, oddzielonym od sąsiedniego ramienia Małej Góry głęboką doliną potoku. Ze Szczebla strome zejście do Lubnia obok Zimnej Dziury – jaskini, w której w jednym z korytarzy przez większą część roku utrzymuje się lód, co jest ewenementem na tej wysokości. Długość trasy: 8,6 km.