Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa

Lasy Nadleśnictwa Limanowa zaliczono do III kategorii zagrożenia pożarowego (zagrożenie małe).
Nadleśnictwo posiada i corocznie aktualizuje "Sposób postępowania na wypadek powstania pożaru lasu".
Głównym powodem zagrożenia pożarowego jest wypalanie traw w okresie wiosny i jesieni oraz nieostrożność turystów biwakujących na polanach wokół szczytów górskich.
Najważniejsze działania Nadleśnictwa w zakresie ochrony ppoż. to:

  •     utrzymanie porządku wzdłuż szlaków turystycznych,
  •     uruchomienie patroli ppoż. w okresie zagrożenia,
  •     utrzymanie bazy sprzętu ppoż.
  •     uwzględnienie tematyki pożarów lasu w działalności edukacyjnej

W razie zauważenia pożaru zawsze informuj odpowiednie służby.
 

Zadzwoń na 998 lub 112.


Może jesteś jedyną osobą, która widzi zagrożenie.

 

MAPA AKTUALNEGO ZAGROŻENIA POŻAROWEGO LASÓW


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosno, wiosno czy to ty?

Wiosno, wiosno czy to ty?

Marzec i kwiecień od zawsze kojarzone są z zakończeniem zimy i przywitaniem wiosny. Pierwszy dzień wiosny już za Nami - lasy Beskidu Wyspowego pokazują, że nowa pora roku już nastała i czeka na spacerowiczów, aby sami to sprawdzili i przekonali się o tym na własne oczy.

Zmienne warunki pogodowe - śnieg, deszcz, mgła czy też słońce - nie przeszkodziły w pojawieniu się roślin typowo wiosennych, które najmocniej kojarzą się Nam z tą porą roku.

Spod osłony śniegu na pierwszy ogień wyłania się śnieżyczka przebiśnieg. To ona swoimi pięknymi białymi płatkami mówi nam, że z zimą się żegnamy, a wiosnę już witamy.... Ale jedna śnieżyczka wiosny nie czyni, więc im jest ich więcej, tym weselej.

Z innych roślin, o białej barwie płatków, w lesie spotkamy też zawilca gajowego i lepiężnika białego, którego charakterystyczny wygląd już z daleka pozwala Nam na oznaczenie tego gatunku.

Wiosna pojawiła się wcześnie - na dnie lasu zobaczyć już dziś możemy rośliny kojarzone z kwitnieniem końcem kwietnia, są to np.: żywiec gruczołowaty, wilczomlecz migdałolistny oraz szczawik zajęczy. Ostatnią znalezioną wiosenną rośliną jest śledziennica skrętolistna rozkwitająca od marca.

Wiosna już zapukała do naszych drzwi i okien. Choć pogoda nadal bywa kapryśna to zachęcamy do wyjścia na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny w lesie lub poza nim.