Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zwierzęta chronione w Małopolsce

Zwierzęta chronione w Małopolsce

W kwietniu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 1 w Limanowej po raz piąty odbył się konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej, którego hasło w tym roku brzmiało: "Zwierzęta chronione w Małopolsce".

Celem konkursu było przybliżenie uczniom problematyki ekologicznej związanej z ochroną gatunków zagrożonych w Małopolsce, popularyzowanie idei ochrony gatunkowej zwierząt oraz ich siedlisk, kształcenie umiejętności związanych z korzystaniem z różnych źródeł wiedzy oraz integrowanie społeczności uczniowskiej.

Konkurs prowadzony był w klasach IV-VI i cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Nagrodzono 17-naście najpiękniejszych prac. Oprócz pierwszych, drugich i trzecich miejsc, jury przyznało dwie nagrody Grand Prix.

Podczas uroczystości obchodów Dnia Ziemi - 22 kwietnia, laureatom konkursu zostały wręczone dyplomy i nagrody, w tym drzewka przekazane przez limanowskich leśników z Nadleśnictwa Limanowa, które było również sposonsorem nagród.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w prace konkursowe!