Asset Publisher Asset Publisher

III przystanek - Zbiornik retencyjny

Jesteś na trzecim przystanku ścieżki przyrodniczo - leśnej "Ostra"!

Idąc ścieżką przechodzimy obok zbiornika wypełnionego wodą. To efekt realizowanego przez Nadleśnictwo Limanowa projektu pn.: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich". 

Co to jest mała retencja i czemu służy?

Jej głównym zadaniem - na terenach górskich - jest zatrzymywanie lub spowalnianie spływu wód m.in.: poprzez budowę progów wodnych, gromadzenie wody w niewielkich zbiornikach itd. Więcej o retencji dowiesz się z powyższej tablicy.

Jakie są pozytywne "skutki uboczne" małej retencji w postaci zbiornika wodnego w lesie?

To przede wszystkim stworzenie miejsca rozrodu płazom, grupie zwierząt tak bardzo uzależnionej od środowiska wodnego. Bez takich zbiorników nie są w stanie rozmnażać się. Stawki retencyjne to również miejsce bytowania  kaczek, polujących na ryby czapli siwych i oczywiście ryb, których ikrę przenoszą zapewne kaczki.

Taki zbiornik to również idealne miejsce dla roślin szuwarowych. Wiosną groblę zbiornika porastają kolorowe rośliny zielne, na których spotkamy różne owady: motyle, pszczoły czy ważki.

Woda w tym miejscu jest również zbiornikiem  przeciwpożarowym.