Asset Publisher Asset Publisher

Pomnik przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa istnieją 4 pomniki przyrody, są nimi:

 - "Grota Zbójnicka na Łopieniu". Jaskinia ta jest jednym z największych w Europie, a największym w Polsce, zimowiskiem podkowca małego. W czasie zimy hibernuje tam nawet do pięciuset osobników tego gatunku. Ochroną w formie ostoi Natura 2000 objęto więc teren otaczający jaskinię, w tym torfowisko z owadożerną rośliną – rosiczką okrągłolistną oraz siedlisko świerczyny na torfie.

- "Jodła pospolita" - drzewo pomnikowe o pierśnicy wynosi 112 cm i wysokości 30 metrów.

- "Osuwiskowy rów rozpadlinowy" - podłużne wgłębienie terenu, położone w masywie górskim Mogielicy, na terenie miejscowości Jurków i Chyszówki.

- "Osuwiskowy podwójny grzbiet na Krzystonowie" - grzbiet osuwiskowy położony w masywie Krzystonowa, pomiędzy Polaną Wały, a Małym Krzystonowem.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

20 kwietnia, w godzinach w godzinach 9:00-13:00, w Limanowej odbyła się zbiórka surowców wtórnych. Niepotrzebną makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki oraz zużyty sprzęt elektryczny wymieniane były na sadzonki kwiatów i innych roślin. Na zaproszenie Gazety Krakowskiej, Nadleśnictwo Limanowa również wzięło udział w tym przedsięwzięciu.

Ile warte jest 4 kg makulatury, 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych albo dwie sztuki zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru?

Wszyscy chętni mogli przekonać się o tym w ubiegłą sobotę. Wspomniane surowce wtórne można było wymienić na sadzonki - roślin ogrodowych, a także drzewek leśnych.

Celem akcji była oczywiście zbiórka surowców wtórnych, ale również umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja.

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa podczas akcji zaprezentowali również swoje stoisko promocyjno - edukacyjne, które cieszyło się zainteresowaniem tych młodszych, ale i najmłodszych. W myśl idei "czym skorupka za młodu nasiąknie..." zachęcaliśmy do poznania niesamowitego świata drzew leśnych, ale przede wszystkim mówiliśmy o ich roli w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że Wasze graby, świerki i modrzewie już dawno zasadzone! Do zobaczenia podczas następnej akcji!