Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona przeciwpożarowa

Lasy Nadleśnictwa Limanowa zaliczono do III kategorii zagrożenia pożarowego (zagrożenie małe).
Nadleśnictwo posiada i corocznie aktualizuje "Sposób postępowania na wypadek powstania pożaru lasu".
Głównym powodem zagrożenia pożarowego jest wypalanie traw w okresie wiosny i jesieni oraz nieostrożność turystów biwakujących na polanach wokół szczytów górskich.
Najważniejsze działania Nadleśnictwa w zakresie ochrony ppoż. to:

  •     utrzymanie porządku wzdłuż szlaków turystycznych,
  •     uruchomienie patroli ppoż. w okresie zagrożenia,
  •     utrzymanie bazy sprzętu ppoż.
  •     uwzględnienie tematyki pożarów lasu w działalności edukacyjnej

W razie zauważenia pożaru zawsze informuj odpowiednie służby.
 

Zadzwoń na 998 lub 112.


Może jesteś jedyną osobą, która widzi zagrożenie.

 

MAPA AKTUALNEGO ZAGROŻENIA POŻAROWEGO LASÓW


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

 

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Leśnicy będą je rozdawać w piątek - 12 kwietnia -  między 9.00, a 15.00. Stoiska z sadzonkami będzie można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

W Nadleśnictwie Limanowa sadzonki świerków, jaworów, cisów, lip, trzmielin, dzikich jabłoni, kłokoczki i jarzębiny będą czekały na Was przy siedzibie nadleśnictwa - ul. Kopernika 3, w Limanowej. Zapraszamy 12 kwietnia - od 9 do 15!!