Asset Publisher Asset Publisher

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
Stałe współpracujemy z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR. Ta współpraca to przede wszystkim pomoc podczas działań ratowniczych i szkoleniowych, przekazywanie informacji o niebezpieczeństwach i...
W dniach od 6 do 14 marca br. realizowana będzie akcja Straży Leśnej pod kryptonimem "Wieniec 23".
W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne...
Światowy dzień mokradeł 27.01.2023 | Paweł Twaróg ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, w trakcie sezonu łowieckiego na terenie nadleśnictwa odbywać się będą polowania zbiorowe na zwierzynę łowną organizowane przez koła łowieckie: Szarak, Jaworz,...
19 grudnia 2022 r. w Limanowej o godzinie 10:00 rozpoczął się III Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zorganizował Powiat Limanowski. Nadleśnictwo - jako partner wydarzenia - również przywiózł na...
W dniu 18 grudnia plac przed siedzibą Opery przybrał zieloną barwę. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska oraz Nadleśnictwa Limanowa zapewnili...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o tymczasowym zamknięciu obiektu edukacyjno - turystycznego - miejsce odpoczynku "Ostra".
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach 16-23 grudnia odbywać będzie się sprzedaż choinek.
Działania gospodarcze w leśnictwie Gorc. 24.11.2022 | Paweł Twaróg ...
15 i 16 października przebiegał w Krakowie pod kątem imprez biegowych - 8. Cracovia Półmaraton Królewski i Mini Mini Kraków Run.
Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie w dniu 15 października br. zorganizowała na terenie Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego Ogólnopolski Bieg Papieski.
Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej,...
1 października na Rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie połączone było z pokazem sprzętu służb mundurowych...
Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest "Piękno lasu".
W ramach czwartej edycji akcji #sadziMY - w dniach 29-30.09 br. - Nadleśnictwo Limanowa rozdawało sadzonki drzew leśnych.
Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym 15.09.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 1 października 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy...

Asset Publisher Asset Publisher

Lasy i leśnicy w obliczu zmian klimatycznych

Zmiany klimatu odczuwalne są przez każdego z nas. Przed wybuchem pandemii koronawirusa tematy dotyczące zmian klimatycznych na Ziemi były silnie akcentowane w mediach. Chyba każdy z nas ma przed oczami obraz topniejących lodowców na Grenlandii i wyschniętego koryta Wisły w Warszawie. W sprawach związanych z ociepleniem klimatu wypowiadali się naukowcy, aktywiści, politycy, a nawet celebryci. Polscy leśnicy już wiele lat temu dostrzegli ten problem i rozpoczęli konkretne działania.

  Ostatnimi laty zjawiska pogodowe w Polsce zaczęły przeczyć przyjętemu podziałowi na cztery pory roku. Zimy miały stosunkowo łagodny przebieg - w niektórych regionach naszego kraju pokrywa śnieżna utrzymywała się przez zaledwie kilka dni, nie odnotowywano także siarczystych mrozów. W okresie od wiosny do jesieni zdarzały się trwające wiele dni fale upałów. Opady deszczu przestały występować regularnie – długotrwałe okresy bezopadowe przeplatane były intensywnymi ulewami połączonymi z burzami i huraganowym wiatrem. Zjawiska te przyczyniły się do powstania suszy hydrologicznej w przeważającej części kraju.

   Lasy pokrywają niespełna jedną trzecią powierzchni Polski, z czego około 80% znajduje się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. To olbrzymi areał, niezwykle ważny w celu łagodzenia zmian klimatycznych. Nie trzeba być wybitnym specjalistą, aby stwierdzić, iż warunki klimatyczne wewnątrz lasu różnią się od tych na otwartej przestrzeni. Korony drzew ograniczają dopływ światła słonecznego, dzięki czemu niższa jest temperatura, wyższa zaś wilgotność powietrza.

   Mając świadomość szczególnego znaczenia lasów, polscy leśnicy od lat realizują projekty mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznych. W latach 2007 - 2013 Lasy Państwowe rozpoczęły realizację projektów „Małej retencji nizinnej” oraz „Małej retencji górskiej”. Były one współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko”. Efektem realizacji obu wspomnianych projektów była budowa ok. 7 tysięcy obiektów retencjonujących ponad 43 miliony m3 wody. Od roku 2014 Lasy Państwowe realizują projekty adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych i górskich. Projekty te również dofinansowane są ze środków unijnych. Planowanymi efektami realizacji projektów będzie wykonanie ponad 2 tysięcy obiektów piętrzących wodę lub spowalniających jej odpływ, które pozwolą zretencjonować 2,5 miliona m3 wody.

   Nadleśnictwo Limanowa od samego początku uczestniczy w opisanych wyżej projektach, dzięki którym powstało wiele obiektów retencjonujących wodę, spowalniających jej odpływ, a nawet przepławka dla ryb. Szczególnie interesujące są malowniczo położone zastoiska wody, mające formę niewielkich górskich stawów. Na naszej stronie internetowej już niedługo ukazywać będą się artykuły opisujące te obiekty w formie miniprzewodników turystycznych.