Asset Publisher Asset Publisher

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
Stałe współpracujemy z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR. Ta współpraca to przede wszystkim pomoc podczas działań ratowniczych i szkoleniowych, przekazywanie informacji o niebezpieczeństwach i...
W dniach od 6 do 14 marca br. realizowana będzie akcja Straży Leśnej pod kryptonimem "Wieniec 23".
W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne...
Światowy dzień mokradeł 27.01.2023 | Paweł Twaróg ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, w trakcie sezonu łowieckiego na terenie nadleśnictwa odbywać się będą polowania zbiorowe na zwierzynę łowną organizowane przez koła łowieckie: Szarak, Jaworz,...
19 grudnia 2022 r. w Limanowej o godzinie 10:00 rozpoczął się III Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zorganizował Powiat Limanowski. Nadleśnictwo - jako partner wydarzenia - również przywiózł na...
W dniu 18 grudnia plac przed siedzibą Opery przybrał zieloną barwę. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska oraz Nadleśnictwa Limanowa zapewnili...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o tymczasowym zamknięciu obiektu edukacyjno - turystycznego - miejsce odpoczynku "Ostra".
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach 16-23 grudnia odbywać będzie się sprzedaż choinek.
Działania gospodarcze w leśnictwie Gorc. 24.11.2022 | Paweł Twaróg ...
15 i 16 października przebiegał w Krakowie pod kątem imprez biegowych - 8. Cracovia Półmaraton Królewski i Mini Mini Kraków Run.
Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie w dniu 15 października br. zorganizowała na terenie Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego Ogólnopolski Bieg Papieski.
Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej,...
1 października na Rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie połączone było z pokazem sprzętu służb mundurowych...
Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest "Piękno lasu".
W ramach czwartej edycji akcji #sadziMY - w dniach 29-30.09 br. - Nadleśnictwo Limanowa rozdawało sadzonki drzew leśnych.
Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym 15.09.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 1 października 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy...

Asset Publisher Asset Publisher

Nie strzelaj w Sylwestra!

31 grudnia to dla Nas – ludzi - magiczna data! To czas szalonego i hucznego świętowania, podsumowywania mijającego roku, snucia planów na przyszłość, a dla zwierząt?

Większość z Nas nie zdaje sobie sprawy, że noc sylwestrowa oprócz zabawy do samego rana (no może nie w tym roku ;)), podziwiania pięknych malunków na niebie to noc pełna strachu i horroru nie tylko dla naszych domowych zwierząt, ale również dla tych leśnych.

Wszystkim pokazom pirotechnicznym, oprócz kolorów towarzyszy jeszcze jedno – ogromny huk. Instynkt samozachowawczy nakazuje wszystkim zwierzakom uciekać.

Co nas czeka 1 stycznia?

Wiele zagubionych zwierząt, które nie są w stanie znaleźć drogi powrotnej do domu i tym samym błąkają się po okolicy, a jeżeli mają odrobinę szczęścia czekają na odebranie przez swoich właścicieli w pobliskich schroniskach. Oprócz ucieczek, bardzo ważnym problemem są zawały, nerwice lub stany lękowe, które zdarzyć się mogą również u dzikich zwierząt.

Jak pomóc naszym domowym czworonożnym istotom?

Jeżeli wychodzimy z domu to przede wszystkim zapewnijmy im opiekę na tę ciężką dla nich noc. Sprawmy by czuły się komfortowo, aby jak najmniej odczuwały stres związany z nadmiernym hałasem. Warto szczelnie pozamykać okna, dać smakołyki swojemu pupilowi, a także poświęcić chwilę na zabawę swoją ulubioną zabawką.

A jak pomóc naszym dzikim leśnym istotom ?

Zakazanie fajerwerków jest rzeczą niemożliwą, jesteśmy tego świadomi ale zwracamy się do was z apelem - jeśli jesteście w stanie to powstrzymajcie się od ich zakupu. Dla nas to tylko kilka chwil rozrywki, a dla zwierząt leśnych to chwile kiedy możemy  pozbawić ich zdrowia, a nawet życia. Jeżeli już musicie "strzelać" zachowajcie bardzo dużą odległość od lasu, łąk śródleśnych i miejsc ich bytowania.

Pamiętajcie też, że zgodnie z ustawą o lasach - art. 30 - w lasach zabrania się hałasowania (z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia alarmu), a także płoszenia dziko żyjących zwierząt.

Szczęśliwego Nowego Roku!