Asset Publisher Asset Publisher

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
Stałe współpracujemy z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR. Ta współpraca to przede wszystkim pomoc podczas działań ratowniczych i szkoleniowych, przekazywanie informacji o niebezpieczeństwach i...
W dniach od 6 do 14 marca br. realizowana będzie akcja Straży Leśnej pod kryptonimem "Wieniec 23".
W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne...
Światowy dzień mokradeł 27.01.2023 | Paweł Twaróg ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, w trakcie sezonu łowieckiego na terenie nadleśnictwa odbywać się będą polowania zbiorowe na zwierzynę łowną organizowane przez koła łowieckie: Szarak, Jaworz,...
19 grudnia 2022 r. w Limanowej o godzinie 10:00 rozpoczął się III Kiermasz Bożonarodzeniowy. Wydarzenie zorganizował Powiat Limanowski. Nadleśnictwo - jako partner wydarzenia - również przywiózł na...
W dniu 18 grudnia plac przed siedzibą Opery przybrał zieloną barwę. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska oraz Nadleśnictwa Limanowa zapewnili...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o tymczasowym zamknięciu obiektu edukacyjno - turystycznego - miejsce odpoczynku "Ostra".
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach 16-23 grudnia odbywać będzie się sprzedaż choinek.
Działania gospodarcze w leśnictwie Gorc. 24.11.2022 | Paweł Twaróg ...
15 i 16 października przebiegał w Krakowie pod kątem imprez biegowych - 8. Cracovia Półmaraton Królewski i Mini Mini Kraków Run.
Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie w dniu 15 października br. zorganizowała na terenie Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego Ogólnopolski Bieg Papieski.
Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej,...
1 października na Rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie połączone było z pokazem sprzętu służb mundurowych...
Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest "Piękno lasu".
W ramach czwartej edycji akcji #sadziMY - w dniach 29-30.09 br. - Nadleśnictwo Limanowa rozdawało sadzonki drzew leśnych.
Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym 15.09.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 1 października 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy...

Asset Publisher Asset Publisher

Rusza Górska Odyseja – na ratunek zaśmieconym górom i lasom

23 stycznia w Ustrzykach Górnych rozpocznie się #GórskaOdyseja – 700-kilometrowy marsz szlakami Karpat i Sudetów, który ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania gór i lasów odpadami, szczególnie tymi z plastiku, które są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Akcji towarzyszyć będzie plenerowa wystawa fotografii, a także cykl podcastów i webinarów. Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku, realizowanej przez bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Partnerami akcji są także stowarzyszenie Program Czysta Polska oraz Lasy Państwowe.

#GórskaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Marsz górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój – połączony będzie ze sprzątaniem szlaków i edukowaniem turystów. Trasa podzielona jest na 10 etapów. W wybrany weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona każdorazowo ok. 70 km.

Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawianych w górach przez turystów. Od wiosny do jesieni planowane też są akcje sprzątania szlaków. W 2019 r. tylko na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe, przez które przejdzie „Górska Odyseja”, leśnicy musieli wydać ponad 3 mln zł na wywiezienie zebranych w lesie śmieci. Wszystkim etapom wędrówki będą towarzyszyć ekologiczne webinary i prelekcje dla lokalnych społeczności oraz dzieci w szkołach.

Rzecznik banku Credit Agricole, Przemysław Przybylski zwraca uwagę, że dzień startu akcji został wybrany nieprzypadkowo. 23 stycznia przypada bowiem Dzień bez opakowań foliowych.

Chcemy wykorzystać ten dzień, a także całą naszą akcje jako pretekst do zwrócenia uwagi na to, że śmieci w lesie, czy w górach są problemem, który dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się poczuć za nie odpowiedzialni. „Górska Odyseja” ma na celu uświadomienie, jak bardzo potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić, segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników po zejściu z gór - przekonuje Przybylski.

Marszowi towarzyszyć będzie plenerowa wystawa „Górska Odyseja”. Można na niej zobaczyć artystyczne zdjęcia śmieci, pozbieranych podczas zeszłorocznej akcji #BałtyckaOdyseja. Treść wystawy zwraca uwagę na skalę i przyczyny zanieczyszczeń oraz pokazuje w jaki sposób każdy człowiek może przyczynić się do zmniejszenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. Wystawę będzie można oglądać m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Katowicach, Zabrzu.

- Pokazujemy wystawę, która może otworzyć ludziom oczy, bo to my – ludzie – zaśmiecamy i niszczymy planetę. Śmiecenie zarówno w górach, jak i w każdym innym miejscu jest bardzo negatywnym zjawiskiem. Szkodzimy przyrodzie, a jednocześnie często marnujemy materiał, który można powtórnie wykorzystać. Wierzę, że ludzie mogą świadomie wędrować po górach i zostawiać na szlakach jedynie ślad swojej stopy – mówi ekolog Dominik Dobrowolski.

Górską Odyseję organizują wspólnie Dominik Dobrowolski i bank Credit Agricole wraz ze spółką leasingową EFL. Patronat nad akcją objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz stowarzyszenie Program Czysta Polska.

- Śmieci w lasach to nie tylko przykry widok, ale też realne zagrożenie dla przyrody. Jedna plastikowa butelka może stać się pułapką dla  setek owadów. Na uprzątanie takich drobnych przedmiotów, ale też gabarytów, odpadów po remontach, niebezpiecznych substancji czy zepsutej żywności wydajemy corocznie około 20 mln zł, wywożąc z lasów górę śmieci, która wypełniłaby blisko 1000 wagonów kolejowych  – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Dlatego każda akcja zwracająca uwagę na groźny problem odpadów w środowisku, zwłaszcza plastikowych, oraz na potrzebę powrotu do naturalnych materiałów i zdrowego życia, jest krokiem  w dobrą stronę. Uczestnicy „Górskiej Odysei” zrobią 700 km takich kroków. Będziemy ich wspierać na trasie!

- Górska Odyseja to wspaniała ekologiczna inicjatywa, która wpisuje się ideę i działania Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Zwraca uwagę na zagrożenia dla środowiska górskiego związane z zaśmieceniem szlaków przez porzucone śmieci. Niezwykle ważne jest edukowanie społeczeństwa w zakresie świadomych nawyków turystycznych. Wszystko po to byśmy nadal za kilka, kilkanaście lat mogli cieszyć się naszymi pięknymi, polskimi górami – mówi Stanisław Janowski, prezes stowarzyszenia Program Czysta Polska.   

W 2020 r. Credit Agricole wraz z Dominikiem Dobrowolskim zorganizowali bliźniaczą akcję „Bałtycka Odyseja”. Podczas 550 km marszu wzdłuż polskiego wybrzeża wolontariusze z całej Polski posprzątali plaże od Świnoujścia po Piaski na Mierzei Wiślanej, a także zwracali uwagę na problem plastikowych śmieci w wodzie.