Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie

Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Limanowa jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, sarny i dziki. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra, wilka, rysia a niekiedy głuszca.

Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki i kuny.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

drzewko za surowce wtórne

drzewko za surowce wtórne

Przynieś 4 kg makulatury, 2 szt. małych elektrośmieci, 20 butelek PET lub 20 puszek aluminiowych, a otrzymasz sadzonkę roślin.

W tym roku Nadleśnictwo Limanowa zostało partnerem akcji ekologicznej „Drzewko za surowce wtórne”, która odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia w godzinach 9:00-13:00 na terenie firmy PHU Gawron przy ul. Zygmunta Augusta 12 w Limanowej, naprzeciw Galerii S-MALL PARK.

Będziemy prowadzić zbiórkę surowców wtórnych, które wymienimy na sadzonki kwiatów oraz drzew leśnych. Będą czekać na Państwa dęby, modrzewie i świerki, a także Nasze stoisko edukacyjno – promocyjne, w którym będzie można dowiedzieć się jak posadzić własne drzewko, a także ile drzew rocznie sadzą leśnicy!