Asset Publisher Asset Publisher

Oferta edukacyjna dla szkół

Nadleśnictwo Limanowa zaprasza na zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej!

Realizujemy następujące formy edukacji:

W przypadku zainteresowania zajęciami prosimy o zapoznanie się z Regulaminem udziału w zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Limanowa, a następnie wypełnienie karty zgłoszenia i dostarczenie jej do siedziby Nadleśnictwa, przy ulicy Kopernika 3 w Limanowej, osobiście lub mailowo na adres: limanowa@krakow.lasy.gov.pl. Tematyka zajęć obejmuje wszystkie zagadanienia leśne - szczegóły należy omówić z edukatorem po wysłaniu ww. karty zgłoszenia. 

W przypadku pytań prosimy o kontakt pod nr:

(18) 33 72 116 wew. 21

kom. 500 216 186

lub na e-mail: m.tomasiewicz@krakow.lasy.gov.pl


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw odnaleziony w rejonie Mogielicy przewieziony do Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w Mikołowie

Do niecodziennego zdarzenia doszło 21 marca br. w rejonie Mogielicy. Pracownik dyżurny w sprawie zgłoszeń zdarzeń nadzwyczajnych z udziałem zwierząt otrzymał telefon od turysty o rannym ptaku znalezionym w leśnictwie Skalne, w masywie Mogielicy. 

Bezpośrednio po otrzymaniu tej informacji, do akcji przystąpili pracownicy Nadleśnictwa Limanowa. Na miejscu, okazało się, że rannym ptakiem jest żuraw popielaty. Został on, po wstępnym opatrzeniu i zabezpieczeniu, przewieziony do  Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w  Mikołowie, gdzie poddano go szczegółowym badaniom oraz zabiegowi chirurgicznemu. Jest to kolejny przypadek, kiedy prowadzona przez pana Jacka Wąsińskiego placówka w Mikołowie podejmuję się leczenia i opieki nad zwierzęciem przywiezionym z naszego Nadleśnictwa.

Żurawie są gatunkiem migrującym. Już w lutym można zaobserwować ich przyloty, a ich przybycie ogłasza niosący się kilometrami klangor. W miarę zbliżania się okresu rozrodu stado dzieli się na mniejsze grupy po kilka osobników, by jesienią znów zebrać się w stada liczące ich nawet kilkaset. Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem.

Jednym z częściej wybieranych zimowisk dla tych ptaków jest Francja, Hiszpania, północna i wschodnia Afryka.