Asset Publisher Asset Publisher

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz specjalistów ds. lasów niepaństwowych.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.


Nadleśnictwo Limanowa, w oparciu o porozumienie ze Starostą Limanowskim, nadzoruje także gospodarkę leśną w lasach niepaństwowych, na powierzchni ponad 21 tysięcy hektarów. W ramach powierzonego nadzoru, utworzono 10 obwodów nadzorczych lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, w 2 z nich nadzór prowadzi specjalista ds. lasów niepaństwowych, a w ośmiu - leśniczy Lasów Państwowych. Więcej o lasach niepaństwowych


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

20 kwietnia, w godzinach w godzinach 9:00-13:00, w Limanowej odbyła się zbiórka surowców wtórnych. Niepotrzebną makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki oraz zużyty sprzęt elektryczny wymieniane były na sadzonki kwiatów i innych roślin. Na zaproszenie Gazety Krakowskiej, Nadleśnictwo Limanowa również wzięło udział w tym przedsięwzięciu.

Ile warte jest 4 kg makulatury, 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych albo dwie sztuki zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru?

Wszyscy chętni mogli przekonać się o tym w ubiegłą sobotę. Wspomniane surowce wtórne można było wymienić na sadzonki - roślin ogrodowych, a także drzewek leśnych.

Celem akcji była oczywiście zbiórka surowców wtórnych, ale również umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja.

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa podczas akcji zaprezentowali również swoje stoisko promocyjno - edukacyjne, które cieszyło się zainteresowaniem tych młodszych, ale i najmłodszych. W myśl idei "czym skorupka za młodu nasiąknie..." zachęcaliśmy do poznania niesamowitego świata drzew leśnych, ale przede wszystkim mówiliśmy o ich roli w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że Wasze graby, świerki i modrzewie już dawno zasadzone! Do zobaczenia podczas następnej akcji!