Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z dobrodziejstw pochodzących z ekosystemu leśnego: drewna, owoców roślin runa, grzybów, ziół, choinek i innych, mających zastosowanie w przemyśle drzewnym, farmaceutyce czy w gospodarstwach domowych. Priorytetem przy korzystaniu z tych unikalnych zasobów przez społeczeństwo powinno być zachowanie trwałości ekosystemu leśnego.

Pozyskiwanie drewna jest regulowane planem urządzenia lasu, którego założenia określają możliwą ilość drewna, jaką można pozyskać bez uszczerbku dla lasu. Rozmiar pozyskania drewna w Nadleśnictwie Limanowa na 10 - letni okres obowiązywania PUL wynosi 416 tys m3 drewna. Wartość ta stanowi 51 % przyrostu masy drzewnej. Pozostałe 49% pozostanie w lesie, zwiększając zasoby leśne Nadleśnictwa. Dzięki prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej, w latach 2006 - 2015 nasze drzewostany zwiększyły swoje zasoby z 2 do 2,6 miliona m3 drewna, co stanowiło wzrost o 33 %.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosno, wiosno czy to ty?

Wiosno, wiosno czy to ty?

Marzec i kwiecień od zawsze kojarzone są z zakończeniem zimy i przywitaniem wiosny. Pierwszy dzień wiosny już za Nami - lasy Beskidu Wyspowego pokazują, że nowa pora roku już nastała i czeka na spacerowiczów, aby sami to sprawdzili i przekonali się o tym na własne oczy.

Zmienne warunki pogodowe - śnieg, deszcz, mgła czy też słońce - nie przeszkodziły w pojawieniu się roślin typowo wiosennych, które najmocniej kojarzą się Nam z tą porą roku.

Spod osłony śniegu na pierwszy ogień wyłania się śnieżyczka przebiśnieg. To ona swoimi pięknymi białymi płatkami mówi nam, że z zimą się żegnamy, a wiosnę już witamy.... Ale jedna śnieżyczka wiosny nie czyni, więc im jest ich więcej, tym weselej.

Z innych roślin, o białej barwie płatków, w lesie spotkamy też zawilca gajowego i lepiężnika białego, którego charakterystyczny wygląd już z daleka pozwala Nam na oznaczenie tego gatunku.

Wiosna pojawiła się wcześnie - na dnie lasu zobaczyć już dziś możemy rośliny kojarzone z kwitnieniem końcem kwietnia, są to np.: żywiec gruczołowaty, wilczomlecz migdałolistny oraz szczawik zajęczy. Ostatnią znalezioną wiosenną rośliną jest śledziennica skrętolistna rozkwitająca od marca.

Wiosna już zapukała do naszych drzwi i okien. Choć pogoda nadal bywa kapryśna to zachęcamy do wyjścia na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny w lesie lub poza nim.