Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP. Na terenie Nadleśnictwa Limanowa znajdują się 4 rezerwaty przyrody:

Rezerwat przyrody „Kostrza" – rezerwat leśny o powierzchni 38,56 ha, utworzony 4 stycznia 2001 roku. Położony jest na północnych stokach góry Kostrza (730 m n.p.m.). Przedmiotem ochrony jest stanowisko języcznika zwyczajnego oraz dobrze zachowanych starodrzewi buczyny karpackiej i jaworzyny górskiej.

 

Rezerwat przyrody „Śnieżnica" – rezerwat leśny o powierzchni 24,92 ha, ustanowiony 30 grudnia 1968 roku. Zlokalizowany jest na stromym, północnym stoku góry Śnieżnica (1006 m n.p.m.). Przedmiotem ochrony są naturalne zespoły żyznej buczyny karpackiej i ubogiej buczyny górskiej.


Rezerwat przyrody  „Luboń Wielki" – rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 35,24 ha, powołany 15 lipca 1970 roku. Położony jest na stromych, południowo - wschodnich stokach Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.). Przedmiotem ochrony są: osuwisko fliszowe z bogactwem form skalnych oraz naturalne drzewostany jodłowo - bukowe.

 

Rezerwat przyrody "Mogielica" - rezerwat leśny o powierzchni 50,55 ha, utworzony 11.03.2011 roku.  Położony jest w przyszczytowej partii najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego - Mogielicy (1171 m n.p.m.).  Posiada otulinę o powierzchni 94,20 ha. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie, ze względów przyrodniczych, naukowych i krajobrazowych, najwyższego szczytu Besku Wyspowego wraz ze zróżnicowaniem flory i fauny oraz zbiorowisk roślinnych występujących przy piętrze reglowym.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

20 kwietnia, w godzinach w godzinach 9:00-13:00, w Limanowej odbyła się zbiórka surowców wtórnych. Niepotrzebną makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki oraz zużyty sprzęt elektryczny wymieniane były na sadzonki kwiatów i innych roślin. Na zaproszenie Gazety Krakowskiej, Nadleśnictwo Limanowa również wzięło udział w tym przedsięwzięciu.

Ile warte jest 4 kg makulatury, 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych albo dwie sztuki zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru?

Wszyscy chętni mogli przekonać się o tym w ubiegłą sobotę. Wspomniane surowce wtórne można było wymienić na sadzonki - roślin ogrodowych, a także drzewek leśnych.

Celem akcji była oczywiście zbiórka surowców wtórnych, ale również umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja.

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa podczas akcji zaprezentowali również swoje stoisko promocyjno - edukacyjne, które cieszyło się zainteresowaniem tych młodszych, ale i najmłodszych. W myśl idei "czym skorupka za młodu nasiąknie..." zachęcaliśmy do poznania niesamowitego świata drzew leśnych, ale przede wszystkim mówiliśmy o ich roli w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że Wasze graby, świerki i modrzewie już dawno zasadzone! Do zobaczenia podczas następnej akcji!