Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zwierzęta chronione w Małopolsce

Zwierzęta chronione w Małopolsce

W kwietniu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym Nr 1 w Limanowej po raz piąty odbył się konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej, którego hasło w tym roku brzmiało: "Zwierzęta chronione w Małopolsce".

Celem konkursu było przybliżenie uczniom problematyki ekologicznej związanej z ochroną gatunków zagrożonych w Małopolsce, popularyzowanie idei ochrony gatunkowej zwierząt oraz ich siedlisk, kształcenie umiejętności związanych z korzystaniem z różnych źródeł wiedzy oraz integrowanie społeczności uczniowskiej.

Konkurs prowadzony był w klasach IV-VI i cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Nagrodzono 17-naście najpiękniejszych prac. Oprócz pierwszych, drugich i trzecich miejsc, jury przyznało dwie nagrody Grand Prix.

Podczas uroczystości obchodów Dnia Ziemi - 22 kwietnia, laureatom konkursu zostały wręczone dyplomy i nagrody, w tym drzewka przekazane przez limanowskich leśników z Nadleśnictwa Limanowa, które było również sposonsorem nagród.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w prace konkursowe!