Lista aktualności Lista aktualności

68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny

Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej, kiedy to młodzież nawet tydzień czasu spędzała w górach, ale dobre są nawet te, krótkie jednodniowe wycieczki, które zachęcają do aktywnej turystyki. Do rajdu zgłosiły się cztery szkolne drużyny: Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie, Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce Zdroju oraz SKKT przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej, w sumie ponad 70 osób.

Chociaż rabczański Oddział PTTK zaproponował możliwość skorzystania również ze szlaków Beskidu Wyspowego, trasy zgłoszonych drużyn przecinały się na Gorcu Troszackim, a meta wyznaczona była w miejscu biwakowym na Polanie Trusiówka. Na miejscu każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek, mógł posilić się kiełbaską z ogniska i nie wrócił z pustymi rękami do domu. Co więcej, zakończenie rajdu umilały muzycznie studentki z Koła Naukowego Turystyki przy Podhalańskiej Państwowej Uczeni Zawodowej w Nowym Targu. Dziewczyny ubrane w piękne stroje regionalne zadały szyku i wykazały się znajomością również turystycznego repertuaru.

W tym roku zakończenie rajdu otrzymało wsparcie finansowe z  Urzędu Miasta Rabka Zdrój, Urzędu Gminy Mszana Dolna, mnóstwo publikacji ze Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz fantastyczne gadżety z Nadleśnictwa Limanowa. Organizatorzy PTTK Oddział Rabka, jak Zarząd Główny PTTK również zadbali o turystyczne nagrody promujące różne formy uprawiania turystyki i krajoznawstwa. Zestawy ciekawych publikacji trafiły do szkół, każdy uczestnik otrzymał zestaw drobnych gadżetów wraz z ekologiczną torbą z Nadleśnictwa, a największe emocje wzbudził konkurs wiedzy turystycznej, do którego zgłosiły się 5-cio osobowe drużyny. Turystyczne zestawy nagród:  karimaty, termosy, kubki turystyczne, czołówki, niezbędniki czy zestawy przetrwania kusiły wszystkich, których nie obce są piesze wędrówki, kto chodzi po górach, wie jak bardzo przydatny jest to sprzęt. Pierwsze zadanie sprawnościowe polegało na zwijaniu śpiwora na czas, później przyszedł czas na pytania, zakres był dość spory, obejmował zarówno pytania o wysokości okolicznych szczytów, znajomość szlaków, pasm górskich, gwarę i nazewnictwo aż po podstawowe rozwinięcia zwyczajowych skrótów, np. PTTK, GOPR czy choćby wskazanie patronów naszego rajdu. Emocjonująca dogrywka na pytania w końcu wyłoniła drużyny, które walczyły między sobą o II i III miejsce. Największą liczbę punktów zdobyła szkolna drużyna z Sidziny i stanęła na podium, II miejsce po długiej walce zajęła drużyna z ZSU, III miejsce przypadło SKKT przy ZSTI w Mszanie Dolnej,  IV miejsce dla Bystrej.

Za rok znowu można spróbować się zmierzyć w konkursie, do czego gorąco zachęcamy! Dziękujemy za udział wszystkich szkolnym drużynom i do zobaczenia na turystycznych szlakach!