Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa ogłasza nabór wewnętrzny (na zastępstwo na stanowisko księgowego.
Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali milion sadzonek....
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 21.09.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 23/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 21.09.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 3 października 2023 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
We wrześniu otworzyliśmy kolejny - w tym roku - nowy obiekt edukacyjno - turystyczny - miejsce odpoczynku "Ostra".
Miejsca wyznaczone do rozpalania ognia 12.09.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 06.07.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 12/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 06.07.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów...
Nadleśnictwo Limanowa wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Grupą Podhalańską GOPR, Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Powiatem Limanowskim, Zagórzańskimi Dziedzinami, Fundacją Macerat,...
Edward Siarka - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Nadleśnictwo Limanowa oraz Gmina Limanowa zapraszają na Piknik Leśny, który odbędzie się 26 sierpnia 2023 r., na placu...
18 sierpnia 2023 r. - skrócenie otwarcia biura Nadleśnictwa 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zmarł leśniczy leśnictwa Jaworz - Ireneusz Mąka 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
14 sierpnia br. odbyło się otwarcie drogi w Gminie Mszana Dolna, wybudowanej przy wsparciu środków związanych z Funduszem Leśnym.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Kolejnym otwartym w tym roku jest miejsce odpoczynku "Nowa Polana" Gorc.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Jednym z nich jest miejsce odpoczynku "Przysłopek".
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłasza XII edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” 2023.
W niedzielę - 23 lipca - "Lato z Radiem" dotarło do Tymbarku.
W dniu 22.07.2023 r. Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa wyruszyli do lasu wraz z najmłodszymi uczestnikami XX Międzynarodowych Zawodów w biegu na orientację „Limanowa Cup”. Zainteresowanie spacerem...
W dniu 10 lipca br., w Mszanie Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie ulicy Leśnej, wyremontowanej m.in. ze środków Funduszu Leśnego.
W tym roku KSOS Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji, 4 czerwca 2023 roku, odbyła się impreza jubileuszowa, w której udział wzięło również...
2 czerwca br. limanowscy leśnicy wybrali się do Krakowa, aby wspólnie z dziećmi świętować!

Lista aktualności Lista aktualności

Choinka dla życia 2021

Wyjątkowe podziękowanie dla Honorowych Dawców Krwi, którzy dzielą się życiem! Z okazji świąt Bożego Narodzenia na tych, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Honorowych Dawców Krwi.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 16 grudnia br. oddzadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40-stu punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie http://www.choinkadlazycia.pl.

- Święta to piękny, rodzinny czas. W naszych domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić wszystkich, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest krew, bezcenny dar życia - powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

- Krew jest jednym z najbardziej pożądanych "leków", którego niczym nie można zastąpić. Tylko dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, któzy wymagają leczenia krwią i jej składnikami. Cieszę się, że Lasy Państwowe dostrzegają potrzebę wsparcia działań promujących honorowe krwiodawstwo. Jest to dowód na to, że krwiodawstwo jest bliskie sercom wielu ludzi - podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogę rosnąć wysokie drzewa, np.: pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

 

 

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą conajmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski - w sumie ok. 40 - 60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni - maksymalnie sześć (450 ml).

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie".

Choinki od Limanowskich Leśników czekać będą na Was w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie - ul. Rzeźnicza 1.

Krew to dar życia - zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemy człowiekowi.