Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Limanowa wspiera walkę z COVID-19! 04.05.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
"Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Limanowa! 30.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Majówka! 30.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Szczepienie lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie 29.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Majówka 21! 26.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
"Cztery żywioły w lasach"! Konkurs! 23.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
"Przywróć naszą Ziemię"! 22.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Stop pożarom traw! 19.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Edukacja zdalna! Zaczynamy! 13.04.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Czuwam! dla Ziemi 24.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Międzynarodowy Dzień Lasów 2021 16.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zarządzenie nr 6/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 16.03.2021 r. 16.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że prowadzi sprzedaż sadzonek na szkółce zlokalizowanej w Szczyrzycu - Pogorzanach.
W tym roku w dniach 11-13 marca Lasy Państwowe organizują niecodzienne wydarzenie dla miłośników sów oraz dzikiej przyrody!
Zasady korzystania z dróg leśnych 04.03.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
27 lutego br. wyznaczeni pracownicy Nadleśnictwa Limanowa razem z przedstawicielami Kół Łowieckich z terenu administrowanego przez nasze Nadleśnictwo brało udział w corocznej inwentaryzacji...
Poszukiwania z GP GOPR 24.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23...
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 23.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
UWAGA!!! PRACE LEŚNE!! Leśnictwo Skalne! 17.02.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...

Lista aktualności Lista aktualności

Lecznicze właściwości drzew - Świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies (L.) Karst.) jest drzewem rosnącym głównie w wyższych położeniach górskich. Szybkie tempo przyrostu sprawiło, że stał się chętnie sadzony przez właścicieli lasów, a ładny pokrój uczynił z niego popularne drzewo ogrodowe. Dziś, po latach niekoniecznie dobrych doświadczeń ze świerczynami poza ich naturalnym zasięgiem, jego rola w drzewostanach niższych partii Beskidów ogranicza się wyłącznie do roli domieszki, niemniej gatunek ten jest interesującym surowcem zielarskim.

Surowce lecznicze to igły świerka (Folium Abietis), młode pędy (Turio Abietis) oraz żywica (Resina Abietis). Należy dodać, że nazwa „abietis" oznacza tu odniesienie zarówno do świerka pospolitego (Picea abies) oraz różnych gatunków z rodzaju jodła (Abies), zwłaszcza jodły pospolitej (A.alba).

Igliwie oraz młode pędy zawierają duże ilości kwasu askorbinowego (witaminy C) oraz prowitaminę A i witaminę K. Ponadto żywica (obecna także w igliwiu i pędach), zawiera flawonoidy, antocyjany oraz liczne kwasy (jabłkowy, bursztynowy).

Wszystkie wymienione wyżej surowce zawierają duże ilości olejków eterycznych, w skład których wchodzą: octan bornylu oraz terpeny: mircen, alfa-pinen i beta-pinen (nadają specyficzny zapach „drzew iglastych"), kamfen (wysoce łatwopalna substancja używana niegdyś jako paliwo do lamp, obecnie znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości woreczka żółciowego, nerek i wątroby), borneol (nadaje zapach kamfory, jest używany do jej produkcji, substancja odstraszająca owady) oraz limonen. Ten ostatni występuje w skórkach owoców cytrusowych, nadając im charakterystyczną woń. W przypadku wszystkich drzew iglastych ta substancja odpowiedzialna jest za delikatną nutę cytrusową zapachu igliwia (w przypadku daglezji – szczególnie intensywną). W niewielkich ilościach pojawia się także linalol, którego zapach, przypominający konwalie, jest jednak skutecznie głuszony przez inne terpeny o zapachu „żywicznym", wspominamy o nim ze względu na szerokie zastosowanie w perfumach oraz środkach higieny osobistej.

Igliwie oraz młode pędy pite w postaci odwaru mają działanie wykrztuśne, stosowane są w leczeniu nieżytu układu oddechowego – wspomagają oczyszczanie z wydzielin. Terpeny nadają świerkowi właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne na układ oddechowy (inhalacja) oraz pokarmowy (spożywanie). Olejek eteryczny ma silne właściwości żółcio- i moczopędne. Podawany wziewnie wspomaga pracę układu oddechowego przy katarze i innych chorobach dróg oddechowych.

Stosowanie surowców zielarskich sporządzonych ze świerka powinno odbywać się przez krótki czas i pod kontrolą lekarza. Jak wszystkie lekarstwa, substancje zawarte w świerku stosowane w nadmiarze mają właściwości toksyczne, obciążają wątrobę i nerki, a przy długotrwałej aplikacji zaburzają pracę układu krwionośnego.

 

Artykuł ukazał się w listopadowym Głosie Limanowskim