Wydawca treści Wydawca treści

Zimowy weeeekend! 15.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Limanowskie rysie! 12.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
Decyzja 01/2021 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa 08.01.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
31 grudnia to dla Nas – ludzi - magiczna data! To czas szalonego i hucznego świętowania, podsumowywania mijającego roku, snucia planów na przyszłość, a dla zwierząt?
Torfowiska są niezwykle cennymi podmokłymi siedliskami, powstałymi wskutek akumulacji osadów organicznych. Zdecydowana większość polskich torfowisk zlokalizowana jest w północnej części kraju, w...
Okres poświąteczny to czas podsumowań - liczymy ile potraw było na wigilijnym stole, ile prezentów otrzymaliśmy, ile życzeń złożyliśmy, a My (leśnicy :)) liczymy jeszcze jedno - choinki!
W dniu 24.12.2020 r. Nadleśnictwo Limanowa będzie nieczynne.
Boże Narodzenie 2020 23.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje o zamiarze przeprowadzenia zamiany gruntów.
Limanowskie wilki 22.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Sprzedaż choinek 2020 - PRZEDŁUŻONA! 22.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Przedświąteczny czas! 21.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Kolejne działania z KOSG Nowy Sącz! 17.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Oddajmy Królowej co królewskie! 15.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że sprzedaż choinek w odbywać się będzie w dniach 17, 18 oraz 21 grudnia, w godzinach od 07:30 do 14:30.
Wspólne działania z KOSG 08.12.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Submisja! 25.11.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Lasy HCVF to lasy o szczególnych wartościach przyrodniczych (HCVF – High Conservation Value Forests). Obowiązek wyznaczenia takich lasów wynika z posiadanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów...
Morze? Ale bez wody? 13.11.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...
Pustułka uratowana! 12.10.2020 | Magdalena Tomasiewicz ...

Lista aktualności Lista aktualności

Małe, ale niebezpieczne!

Zbliża się piękny weekend - możliwość odpoczynku w leśnej scenerii, piękno krajobrazów, cisza i zielony spokój. Należy pamiętać jednak o jednym małym niebezpieczeństwie, które możemy spotkać w lesie - mowa o kleszczach.

Te należące do rodziny pajęczaków niebezpieczne roztocza często rezygnują z „polowania” na leśne zwierzęta - swoich naturalnych żywicieli, za to z coraz częściej ludzi. Możemy je spotkać w lasach, miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Ponieważ sprzyjają im ciepłe zimy, powoli stają się prawdziwą plagą.

Gdy spotkamy się bezpośrednio z tym małym roztoczem - jak najszybciej powinniśmy się go pozbyć, prawidłowo wyciągająć go z ciała. Metody takie, jak smarowanie masłem czy alkoholem, są bezwzględnie zabronione! Nie należy go wykręcać, ani zdrapywać, najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę (nigdy za tułów) i powolne, lecz stanowcze wyciąganie w górę. Po takim zabiegu może pojawić się ranka. Najlepiej przemyć ją spirytusem lub wodą utlenioną.

Pamiętajmy, że kleszcze mogą powodować ciężkie choroby, m.in.: boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy tularemię. Najgroźniejszym schorzeniem jest wywoływana przez bakterie borelioza. Jej jedynym pewnym objawem jest rumień wędrujący – koliste zaczerwienienie o średnicy ok. 5 cm, wyglądem przypominające tarczę strzelniczą. Pojawia się do miesiąca po ugryzieniu, nie swędzi. Warto więc obserwować swoje ciało. Wykwit rumienia jest dowodem na zakażenie boreliozą. Wtedy konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. Dlatego medycy apelują: jeśli ugryzł cię kleszcz i chcesz być pewien, czy nie zostałeś zainfekowany tą chorobą, zgłoś się do lekarza. Skieruje cię na badania krwi, które potwierdzą lub nie obecność bakterii w twoim organizmie.

Wybierając się do lasu pamiętaj, żeby odpowiednio się ubrać - długie spodnie, wysokie buty, nakrycie głowy - to elementy naszego ubioru, które utrudniają kleszczom dostanie się bezpośrednio do skóry. Po powrocie do domu obowiązkowo wykonaj oględziny całego ciała, a szczególnie ulubionych „miejsc” kleszczy, takich jak: pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyja, okolice bioder.

Chodząć po lesie ze swoim ulubionym czworonogiem, pamiętaj, że on jest również narażony na kleszcze i choroby, które powodują!