Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach 16-23 grudnia odbywać będzie się sprzedaż choinek.
Działania gospodarcze w leśnictwie Gorc. 24.11.2022 | Paweł Twaróg ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, w trakcie sezonu łowieckiego na terenie nadleśnictwa odbywać się będą polowania zbiorowe na zwierzynę łowną organizowane przez koła łowieckie: Szarak, Jaworz,...
15 i 16 października przebiegał w Krakowie pod kątem imprez biegowych - 8. Cracovia Półmaraton Królewski i Mini Mini Kraków Run.
Małopolska Wojewódzka Komenda OHP w Krakowie w dniu 15 października br. zorganizowała na terenie Nadleśnictwa Limanowa i Gorczańskiego Parku Narodowego Ogólnopolski Bieg Papieski.
Tym razem to gorczańskie szlaki zapełniły się młodzieżą, która zgłosiła się na 68 Młodzieżowy Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Wprawdzie nie były to wyprawy takie jak dawniej,...
1 października na Rynku w Limanowej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie połączone było z pokazem sprzętu służb mundurowych...
Zapraszamy wszystkich chętnych, i tych starszych i tych młodszych do wzięcia udziału w konkursie Leśne Inspiracje, którego tematem przewodnim jest "Piękno lasu".
W ramach czwartej edycji akcji #sadziMY - w dniach 29-30.09 br. - Nadleśnictwo Limanowa rozdawało sadzonki drzew leśnych.
Niedziela w Gorczańskim Parku Narodowym 15.09.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 1 października 2022 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy...
Prace gospodarcze w leśnictwie Skalne 25.08.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Prace gospodarcze w leśnictwie Lubogoszcz 11.05.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
W odpowiedzi na liczne pytania Nadleśnictwo Limanowa informuje, że jest zainteresowane nabywaniem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia od osób prywatnych.
Drewno – niezwykły surowiec i synonim ekologicznego stylu życia. Materiał, z którego zostały wykonane najcenniejsze polskie zabytki i obiekty kultu. Tworzywo dla artystów i rzemieślników....
WIĘCEJ "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Limanowa! 25.08.2021 | Magdalena Tomasiewicz ...
26 czerwca br. wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym współorganizowaliśmy imprezę edukacyjną.
Prace gospodarcze w leśnictwie Lubogoszcz - masyw Lubogoszczy 24.06.2022 | Magdalena Tomasiewicz ...
Od 15 do 24 czerwca we wszystkich 429-ciu nadleśnictwach trwała ogólnopolska akcja sprzątania lasów, którą zainaugurował Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Lista aktualności Lista aktualności

Nowe zbiorniki retencyjne w leśnictwie Ostra

Postępujące zmiany klimatu, objawiające się m.in. falami upałów, bądź długotrwałymi okresami suszy mają niekorzystny wpływ zarówno bezpośrednio na nas, jak i na środowisko w którym żyjemy. Polscy leśnicy już kilkanaście lat temu podjęli działania mające na celu łagodzenie tych zmian.

   Nadleśnictwo Limanowa od 2011 roku bierze udział w projektach środowiskowych, realizowanych przy udziale funduszy unijnych, których celem jest zabezpieczenie lasów przed kluczowymi zagrożeniami związanymi ze zmianami klimatycznymi. Działania te obejmują rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach górskich. Od 2017 roku Nadleśnictwo realizuje „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”.

  Na przestrzeni lat udało się zbudować wiele obiektów, takich jak przegrody na górskich potokach, kaszyce, a nawet przepławki dla ryb. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej efektownymi obiektami retencyjnymi są śródleśne zbiorniki wodne w formie niewielkich stawów - na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstało ich już ponad trzydzieści.

  W tym roku oddano do użytku kolejne tego typu obiekty, spośród których wyróżniają się niezwykle malowniczo położone zbiorniki w leśnictwie Ostra, w miejscowości Słopnice. Na śródleśnej polanie powstał kompleks czterech kaskadowo ułożonych zbiorników wodnych. Trzy z nich są ze sobą połączone kamiennymi przelewami, umożliwiającymi spływ nadmiaru wody ze zbiorników położonych wyżej do zbiorników niższych. Dzięki ostatnim opadom deszczu zbiorniki napełniły się wodą.

  Rola, jaką pełnią tego typu leśne stawy w środowisku jest nie do przecenienia. Zbiorniki wodne przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza, stanowią środowisko życia wielu gatunków roślin i zwierząt, są też chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców oraz turystów.