Wydawca treści Wydawca treści

2 czerwca br. limanowscy leśnicy wybrali się do Krakowa, aby wspólnie z dziećmi świętować!
W tym roku KSOS Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji, 4 czerwca 2023 roku, odbędzie się impreza Jubileuszowa, na którą serdecznie zaprasza - partner...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że posiada nadwyżkę drewna średniowymiarowego stosowego na cele opałowe przeznaczonego na sprzedaż dla klientów detalicznych.
Udostępnianie terenu leśnego w celu organizacji i przeprowadzania imprez sportowych lub masowych. 10.05.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Noc muzeów to wyjątkowy czas, kiedy instytucje w całej Polsce i Europie w niestandardowych godzinach udostępniają swoje wnętrza dla odwiedzających oraz przygotowują dodatkową ofertę dla...
6 maja na terenie leśnictwa Kostrza - w ramach akcji "Łączą Nas Drzewa" posadzono las pamięci Jana Pawła II.
W miesiącu kwietniu w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 w Limanowej po raz czwarty odbył się konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej, którego hasło w tym roku brzmiało: "Las w Twoich...
Nadleśnictwo Limanowa stara się wspierać wiele inicjatyw - również tych, realizowanych przez Najmłodszych! Czym skorupka za młodu nasiąknie!
29 kwietnia 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa odbyło się Otwarcie Małopolskiego Sezonu Turystycznego w Powiecie Limanowskim.
Po raz drugi na terenie Województwa Małopolskiego 22 kwietnia odbył się Małopolski Dzień dla Klimatu, czyli cykl wydarzeń oraz spotkań o tematyce ekologicznej organizowanych w 21 małopolskich...
W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem tematyką gospodarki leśnej i leśnictwem, coraz większą potrzebą korzystania przez społeczeństwo z aktywnego
wypoczynku w lesie, wszystkie...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż na terenach leśnych przylegających do zielonego szlaku turystycznego z Półrzeczek do Szczawy prowadzone będą planowe działania gospodarcze z zakresu pozyskania i...
Po raz drugi na terenie Województwa Małopolskiego odbędzie się Małopolski Dzień dla Klimatu, czyli cykl wydarzeń oraz spotkań o tematyce ekologicznej organizowanych w 21 małopolskich powiatach z...
Nadleśnictwo Limanowa jest zainteresowane zakupem lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia.
W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem tematyką gospodarki leśnej i leśnictwem, coraz większą potrzebą korzystania przez społeczeństwo z aktywnego
wypoczynku w lesie, wszystkie...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 15 do 27 kwietnia 2023 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.
Stałe współpracujemy z Ratownikami Grupy Podhalańskiej GOPR. Ta współpraca to przede wszystkim pomoc podczas działań ratowniczych i szkoleniowych, przekazywanie informacji o niebezpieczeństwach i...
W dniach od 6 do 14 marca br. realizowana będzie akcja Straży Leśnej pod kryptonimem "Wieniec 23".
W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne...

Lista aktualności Lista aktualności

STOP POŻAROM TRAW!

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!

W ślad za Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, należy stwierdzić że wypalanie traw jest środowiskowo szkodliwe, ale także surowo zabronione. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Podczas intensywnego prowadzenia prac rolnych na polach, także może dojść do pożarów wskutek nieostrożności osób wykonujących te prace lub niesprawnego sprzętu technicznego.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków). Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.

Zdarza się, że pożary traw przenoszą się także na tereny leśne. Dla polskich lasów, m.in. ze względu na dominację w nich gatunków iglastych, ogień jest potencjalnie dużym zagrożeniem. Coraz cieplejsze i suchsze wiosny powodują, że to potencjalne niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne. Tylko w 2019 r. w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2017.

Leśnicy rozpoczęli już akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasów. Oznacza to, że wdrożone do stosowania zostały wszystkie siły i środki, aby zabezpieczyć tereny leśne przed pożarami. Od lat na ochronę przecipożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln zł rocznie.