Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 21.09.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 23/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 21.09.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, iż w dniach od 23 września do 3 października 2023 roku, na terenie województwa małopolskiego odbywać się będzie ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie.
We wrześniu otworzyliśmy kolejny - w tym roku - nowy obiekt edukacyjno - turystyczny - miejsce odpoczynku "Ostra".
Miejsca wyznaczone do rozpalania ognia 12.09.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 06.07.2023 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 12/2023 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 06.07.2023 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów...
Nadleśnictwo Limanowa wspólnie z Gorczańskim Parkiem Narodowym, Grupą Podhalańską GOPR, Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Powiatem Limanowskim, Zagórzańskimi Dziedzinami, Fundacją Macerat,...
Edward Siarka - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Nadleśnictwo Limanowa oraz Gmina Limanowa zapraszają na Piknik Leśny, który odbędzie się 26 sierpnia 2023 r., na placu...
18 sierpnia 2023 r. - skrócenie otwarcia biura Nadleśnictwa 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
Zmarł leśniczy leśnictwa Jaworz - Ireneusz Mąka 17.08.2023 | Magdalena Tomasiewicz ...
14 sierpnia br. odbyło się otwarcie drogi w Gminie Mszana Dolna, wybudowanej przy wsparciu środków związanych z Funduszem Leśnym.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Kolejnym otwartym w tym roku jest miejsce odpoczynku "Nowa Polana" Gorc.
W 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Limanowa powstanie kilka nowych obiektów edukacyjno - turystycznych. Jednym z nich jest miejsce odpoczynku "Przysłopek".
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłasza XII edycję Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne Inspiracje” 2023.
W niedzielę - 23 lipca - "Lato z Radiem" dotarło do Tymbarku.
W dniu 22.07.2023 r. Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa wyruszyli do lasu wraz z najmłodszymi uczestnikami XX Międzynarodowych Zawodów w biegu na orientację „Limanowa Cup”. Zainteresowanie spacerem...
W dniu 10 lipca br., w Mszanie Dolnej nastąpiło uroczyste otwarcie ulicy Leśnej, wyremontowanej m.in. ze środków Funduszu Leśnego.
W tym roku KSOS Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji, 4 czerwca 2023 roku, odbyła się impreza jubileuszowa, w której udział wzięło również...
2 czerwca br. limanowscy leśnicy wybrali się do Krakowa, aby wspólnie z dziećmi świętować!
W tym roku KSOS Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa „Lubogoszcz” obchodzi 100-lecie istnienia. Z tej okazji, 4 czerwca 2023 roku, odbędzie się impreza Jubileuszowa, na którą serdecznie zaprasza - partner...
Nadleśnictwo Limanowa informuje, że posiada nadwyżkę drewna średniowymiarowego stosowego na cele opałowe przeznaczonego na sprzedaż dla klientów detalicznych.

Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie z zakresu Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

W związku z wejściem w życie 22 stycznia 2018 roku „Procedury przeszukiwania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków”, która została opracowana przez Główny Inspektorat Weterynarii we współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Wsi, 7 lutego br. w siedzibie Nadleśnictwa Limanowa odbyło się szkolenie dotyczące w/w kwestii. Uczestniczyli w nim wszyscy pracownicy Nadleśnictwa, a prowadziła je Pani lek. wet. Aneta Kawula – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej.

Podczas szkolenia poruszano również m.in.: kwestie koordynacji działań między Służbą Leśną Nadleśnictwa Limanowa, a Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Limanowej, zasadach BHP przy poszukiwaniach w terenie, procedurze pobierania próbek do badań laboratoryjnych, zasad finansowania poszukiwań i bezpiecznego usuwania zwłok padłych dzików, a także aktualnej sytuacji epizootycznej związanej z ASF w kraju.

ASF – Afrykański Pomór Świń - to obecna od 2014 roku w Polsce, zakaźna i zaraźliwa, wolno szerząca się choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla Naszego zdrowia i życia, ale powoduje olbrzymie straty finansowe związane m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji, jak również z ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. (źródło: Główny Inspektorat Weterynarii)