Lista aktualności
Las nie śpi w zimie
Zimową porą, kiedy warstwa białego puchu przykryje wszystko dookoła wydaje nam się, że przyroda zapada w sen. Owszem, niektóre gatunki zwierząt przesypiają zimę budząc się dopiero wiosną, jednak większość mieszkańców lasu aktywnych jest przez cały rok, a niektóre gatunki ptaków przylatują do nas z dalekiej północy właśnie na zimę.
Jeśli wybierzemy się na zimowy spacer do lasu spotkać możemy wiele gatunków ssaków i ptaków. Bardzo liczne zarówno w lesie, jak i na polach są sarny, które na zimę zbierają się w stada liczące od kilku do kilkudziesięciu sztuk, stada te nazywane również rudlami, są bardzo wdzięcznymi obiektami do fotografowania. W głębokich ostępach leśnych występuje większy ssak kopytny - jeleń, nie jest jednak łatwo go spotkać, gdyż jest dość płochliwy. Zimą aktywne są również leśne drapieżniki, najczęściej spotykany jest lis – możemy go rozpoznać po rudej barwie sierści i puszystym ogonie zwanym kitą. W naszych lasach żyją również większe ssaki drapieżne – wilk oraz ryś, jednak trudno je zobaczyć gdyż prowadzą skryty tryb życia. O ich obecności mogą świadczyć tropy, czyli odciski łap pozostawione w śniegu. W zimowym lesie nie brakuje równiej naszych skrzydlatych przyjaciół - ptaków, przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć lub przynajmniej usłyszeć niektóre z nich. Powszechnie spotykanym ptakiem jest sójka – bohaterka wiersza Jana Brzechwy. Jest ona dość hałaśliwa i przez to łatwa do zaobserwowania. Częste są również sikory – bogatka i modraszka. Zimą pojawiają się także ptasi goście z północy. Przylatują do nas m. in. kolorowo upierzone jemiołuszki oraz gile, które w poszukiwaniu pokarmu często pojawiają się w pobliżu naszych domów.
Warto pójść na spacer do zimowego lasu i obserwować przyrodę. Gdy dobrze się rozejrzymy dookoła stwierdzimy, że zimową porą las również tętni życiem.