Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga na OKIŚĆ!

W ostatnich dniach notujemy intensywne opady mokrego śniegu w temperaturze około 0 stopni C - w tej sytuacji często w lesie spotkać możemy zjawisko okiści. Nadleśnictwo Limanowa apeluje o rozważne planowanie tras wycieczkowych w wyższe partie Beskidów i Gorców i zachowanie szczególnej ostrożności podczas mijania ośnieżonych stromych otwartych odcinków szlaków.

Okiść można określić jako stan oblepienia (obciążenia) gałęzi i całych koron drzew przez śnieg, szadź lub gołoledź. Najbardziej niebezpieczne są opady mokrego śniegu w temperaturze około 0°C. Mokry śnieg lub deszcz padający na wyziębione gałęzie przymarza warstwami do ich powierzchni, powodując stopniowo przeciążenie koron i ich wychylenie od pionu. Przy silnym wychyleniu i przekroczeniu mechanicznej wytrzymałości drewna następuje łamanie pni, na różnych wysokościach - od wierzchołka po odziomek /https://www.encyklopedialesna.pl/haslo/okisc//

W wyniku intensywnych opadów śniegu na terenie Beskidu Wyspowego oraz Gorców należy spodziewać się utrudnień na szlakach turystycznych w postaci pochylonych/przewróconych drzew, a także konarów. Dodatkowo Nadleśnictwo Limanowa informuje, że wiele szlaków turystycznych, dróg czy ścieżek jest nieprzetartych.

Przed wyjściem w teren należy sprawdzić warunki - zachęcamy do odwiedzenia strony zawierającej informacje ze stacji meteorologicznych Grupy Podhalańskiej GOPR - http://pogodagopr.pl/

Komentarz Ratownika Dyżurnego z dnia 03.02.2023 r. - Beskid Wyspowy warunki w wyższych partiach trudne. Widoczność ograniczona. Szlaki nieprzetarte, trudności w orientacji. Występuje okiść na drzewach, uwaga na miejscowe utrudnienia na szlakach.

Apelujemy o rozwagę! W przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy w górach należy kontaktować się z Grupą Podhalańską GOPR - numer ratunkowy w górach 601 100 300 lub 985.