Lista aktualności Lista aktualności

Wypadek z udziałem Orła przedniego

Limanowscy leśnicy przetransportowali rannego Orła przedniego do Leśnego Pogotowia w Mikołowie, działającego przy Nadleśnictwie Katowice.

Do niecodziennego zdarzenia doszło 14 marca br. w centrum Limanowej, na przebiegającej przez miasto drodze krajowej. Dwa potężne orły, prawdopodobnie wskutek powietrznego pojedynku znalazły się na środku ruchliwej szosy. Jeden z ptaków uciekł, drugi został potrącony przez samochód wyjeżdżający z ul. Mordarskiego w kierunku Sowlin.

Orzeł żyje

W trakcie uderzenia orzeł odniósł obrażenia, ale żył. Ptak trafił do gabinetu weterynaryjnego, gdzie został wstępnie zbadany i opatrzony. Jednocześnie pracownicy Nadleśnictwa Limanowa powiadomieni o wypadku nawiązali kontakt telefoniczny z Panem Jackiem Wąsińskim z Leśnego Pogotowia, który udzielił konsultacji dotyczących postępowania z rannym ptakiem drapieżnym.

Leśny transport

Bezpośrednio po opatrzeniu orła do akcji przystąpili pracownicy Nadleśnictwa Limanowa, którzy przewieźli rannego ptaka do Mikołowa, gdzie dotarli późnym popołudniem. Pan Jacek - założyciel ośrodka poinformował na miejscu, że orzeł jest silnym, zdrowym samcem i ma duże szanse na przeżycie. Wstępne oględziny nie wskazywały na złamanie skrzydeł, ani na poważne obrażenia wewnętrzne.

Ptak wraca do zdrowia

Dzisiaj, w godzinach południowych orzeł przeszedł szczegółowe badania oraz zabieg chirurgiczny. Według uzyskanych przez Nadleśnictwo informacji, ptak nie odniósł poważniejszych obrażeń i powoli wraca do zdrowia.

Szponiasty majestat

Orzeł przedni, należy do najsilniejszych europejskich orłów z rodziny jastrzębiowatych. To jeden z najbardziej majestatycznych gatunków szponiastych. Rozpiętość jego skrzydeł przekracza dwa metry. Jest wyspecjalizowany w polowaniach na konkretne ofiary w zależności od lokalnych uwarunkowań. Pomimo mniejszych rozmiarów w walce pokonuje większego od siebie bielika zwyczajnego. W nurkowaniu z dużej wysokości osiąga prędkość 320 km/h. W locie osiąga prędkość ok. 160 km/h ale zazwyczaj przemieszcza się z szybkością 48 km/h. Samice są większe od samców. W Polsce żyje ok. 30 par tego gatunku. Gniazdowanie wymaga ciszy i spokoju oraz dużej odległości od siedzib ludzkich. Zazwyczaj przeżywa jedno najstarsze pisklę.

Monitoring Ptaków Polskich

Ptaki są uznane za dobre wskaźniki stanu całego środowiska przyrodniczego a więc „zdrowia” ekosystemów.

Jak czytamy w Monitoringu Ptaków Polskich, programie mającym na celu dostarczanie informacji na temat stanu populacji wybranych gatunków ptaków występujących w Polsce;

"W roku 2022 obecność terytorialnych orłów przednich stwierdzono na 32 stanowiskach, z czego w 20 rewirach wykryto zasiedlone gniazda. Populacja lęgowa gatunku w latach 2000-2022 wahała się w przedziale liczebności od 20 do 34 par, wykazując początkowo tendencję wzrostową, a na przestrzeni ostatniej dekady – stabilną, na poziomie około 30 par. Większość populacji zasiedla Karpaty; poza tym obszarem dwie pary orła przedniego występują na Pomorzu. Wskaźnik rozpowszechnienia orła przedniego wzrasta (z niewielkimi wahaniami), co oznacza, że polska populacja jest w ekspansji".

Wróci na błękitne przestworza

Wydarzenie z udziałem orłów przednich, do którego doszło w Limanowej jest bardzo szczególne, wręcz zadziwiające. To bardzo rzadki przypadek złapania przez człowieka rannego orła przedniego. Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Mikołowie działa już od 30 lat. To dopiero trzeci ptak tego gatunku, który tutaj trafił na leczenie.  Opiekunowie z ośrodka mają nadzieję, że po leczeniu i odpowiednim wzmocnieniu orzeł wróci do natury i majestatycznie popłynie przez błękitne przestworza.

Znajoma pustułka

Co ciekawe – przebywając na terenie Leśnego Pogotowia, nasi pracownicy rozpoznali pustułkę znalezioną w miejscowości Męcina, którą przywieźli do Mikołowa dwa lata temu. Ze względu na uszkodzoną nogę jej powrót do warunków naturalnych okazał się niestety niemożliwy.