Lista aktualności Lista aktualności

Szkolenie z zakresu Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)

W związku z wejściem w życie 22 stycznia 2018 roku „Procedury przeszukiwania obszarów i zbierania zwłok dzików lub ich szczątków”, która została opracowana przez Główny Inspektorat Weterynarii we współpracy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Wsi, 7 lutego br. w siedzibie Nadleśnictwa Limanowa odbyło się szkolenie dotyczące w/w kwestii. Uczestniczyli w nim wszyscy pracownicy Nadleśnictwa, a prowadziła je Pani lek. wet. Aneta Kawula – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej.

Podczas szkolenia poruszano również m.in.: kwestie koordynacji działań między Służbą Leśną Nadleśnictwa Limanowa, a Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Limanowej, zasadach BHP przy poszukiwaniach w terenie, procedurze pobierania próbek do badań laboratoryjnych, zasad finansowania poszukiwań i bezpiecznego usuwania zwłok padłych dzików, a także aktualnej sytuacji epizootycznej związanej z ASF w kraju.

ASF – Afrykański Pomór Świń - to obecna od 2014 roku w Polsce, zakaźna i zaraźliwa, wolno szerząca się choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie tym wirusem, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla Naszego zdrowia i życia, ale powoduje olbrzymie straty finansowe związane m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji, jak również z ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia (lub nawet domniemania możliwości wystąpienia ASF w stadzie, przede wszystkim na obszarach na których choroba występuje lub w sąsiedztwie tych obszarów) należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia ASF. (źródło: Główny Inspektorat Weterynarii)