Asset Publisher Asset Publisher

Małe, ale niebezpieczne!

Zbliża się piękny weekend - możliwość odpoczynku w leśnej scenerii, piękno krajobrazów, cisza i zielony spokój. Należy pamiętać jednak o jednym małym niebezpieczeństwie, które możemy spotkać w lesie - mowa o kleszczach.

Te należące do rodziny pajęczaków niebezpieczne roztocza często rezygnują z „polowania” na leśne zwierzęta - swoich naturalnych żywicieli, za to z coraz częściej ludzi. Możemy je spotkać w lasach, miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Ponieważ sprzyjają im ciepłe zimy, powoli stają się prawdziwą plagą.

Gdy spotkamy się bezpośrednio z tym małym roztoczem - jak najszybciej powinniśmy się go pozbyć, prawidłowo wyciągająć go z ciała. Metody takie, jak smarowanie masłem czy alkoholem, są bezwzględnie zabronione! Nie należy go wykręcać, ani zdrapywać, najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę (nigdy za tułów) i powolne, lecz stanowcze wyciąganie w górę. Po takim zabiegu może pojawić się ranka. Najlepiej przemyć ją spirytusem lub wodą utlenioną.

Pamiętajmy, że kleszcze mogą powodować ciężkie choroby, m.in.: boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy tularemię. Najgroźniejszym schorzeniem jest wywoływana przez bakterie borelioza. Jej jedynym pewnym objawem jest rumień wędrujący – koliste zaczerwienienie o średnicy ok. 5 cm, wyglądem przypominające tarczę strzelniczą. Pojawia się do miesiąca po ugryzieniu, nie swędzi. Warto więc obserwować swoje ciało. Wykwit rumienia jest dowodem na zakażenie boreliozą. Wtedy konieczne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. Dlatego medycy apelują: jeśli ugryzł cię kleszcz i chcesz być pewien, czy nie zostałeś zainfekowany tą chorobą, zgłoś się do lekarza. Skieruje cię na badania krwi, które potwierdzą lub nie obecność bakterii w twoim organizmie.

Wybierając się do lasu pamiętaj, żeby odpowiednio się ubrać - długie spodnie, wysokie buty, nakrycie głowy - to elementy naszego ubioru, które utrudniają kleszczom dostanie się bezpośrednio do skóry. Po powrocie do domu obowiązkowo wykonaj oględziny całego ciała, a szczególnie ulubionych „miejsc” kleszczy, takich jak: pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyja, okolice bioder.

Chodząć po lesie ze swoim ulubionym czworonogiem, pamiętaj, że on jest również narażony na kleszcze i choroby, które powodują!