Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Drzewostany Nadleśnictwa Limanowa charakteryzują się dobrym stanem sanitarnym. Porządkowanie sanitarne odbywa się na bieżąco.

Szkodniki wtórne, w tym głównie kornika drukarza, zwalcza się poprzez:

  • usuwanie drzew zasiedlonych,
  • wykładanie drzew pułapkowych,
  • wykładanie pułapek feromonowych.

Z innych szkodników obserwuje się występowanie:

  • grzybów zgorzelowych w szkółkach leśnych,
  • obiałki pędowej w uprawach i młodnikach jodłowych,
  • opieńki miodowej i huby korzeniowej w drzewostanach świerkowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja "CROSS-19"

Akcja "CROSS-19"

W miesiącu czerwcu Lasy Państwowe realizowały zadania akcji pn.: „CROSS-19”. Główny cel tej akcji skupia się kontroli nielegalnych wjazdów pojazdów typu cross lub quad na teren Lasów Państwowych.

Straż Leśna Nadleśnictwa Limanowa - we współpracy z Nadleśnictwami: Brzesko i Stary Sącz, Karpackim Oddziałem Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komendą Powiatową Policji w Limanowej - zrealizowała 12 służb na swoim terenie, w wyniku których podjęto 13 interwencji. Podczas kontroli stwierdzono 5 przypadków rozjeżdżania powierzchni leśnych pojazdami crossowymi oraz quadami. Nałożono również 5 mandatów karnych za ww. wykroczenia. W czasie trwania akcji „CROSS-19” za pomocą fotopułapek ujawniono również 4 przypadki wjazdów samochodami osobowymi - sprawy zakończono nałożeniem 4 mandatów karnych.

Przypominamy, że rozdział 5. Ustawy o lasach określa zasady wjazdu do lasu. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.

Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.