Asset Publisher Asset Publisher

Pomnik przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa istnieją 4 pomniki przyrody, są nimi:

 - "Grota Zbójnicka na Łopieniu". Jaskinia ta jest jednym z największych w Europie, a największym w Polsce, zimowiskiem podkowca małego. W czasie zimy hibernuje tam nawet do pięciuset osobników tego gatunku. Ochroną w formie ostoi Natura 2000 objęto więc teren otaczający jaskinię, w tym torfowisko z owadożerną rośliną – rosiczką okrągłolistną oraz siedlisko świerczyny na torfie.

- "Jodła pospolita" - drzewo pomnikowe o pierśnicy wynosi 112 cm i wysokości 30 metrów.

- "Osuwiskowy rów rozpadlinowy" - podłużne wgłębienie terenu, położone w masywie górskim Mogielicy, na terenie miejscowości Jurków i Chyszówki.

- "Osuwiskowy podwójny grzbiet na Krzystonowie" - grzbiet osuwiskowy położony w masywie Krzystonowa, pomiędzy Polaną Wały, a Małym Krzystonowem.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw w Nadleśnictwie Limanowa

Ranny żuraw odnaleziony w rejonie Mogielicy przewieziony do Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w Mikołowie

Do niecodziennego zdarzenia doszło 21 marca br. w rejonie Mogielicy. Pracownik dyżurny w sprawie zgłoszeń zdarzeń nadzwyczajnych z udziałem zwierząt otrzymał telefon od turysty o rannym ptaku znalezionym w leśnictwie Skalne, w masywie Mogielicy. 

Bezpośrednio po otrzymaniu tej informacji, do akcji przystąpili pracownicy Nadleśnictwa Limanowa. Na miejscu, okazało się, że rannym ptakiem jest żuraw popielaty. Został on, po wstępnym opatrzeniu i zabezpieczeniu, przewieziony do  Leśnego Pogotowia dla Zwierząt w  Mikołowie, gdzie poddano go szczegółowym badaniom oraz zabiegowi chirurgicznemu. Jest to kolejny przypadek, kiedy prowadzona przez pana Jacka Wąsińskiego placówka w Mikołowie podejmuję się leczenia i opieki nad zwierzęciem przywiezionym z naszego Nadleśnictwa.

Żurawie są gatunkiem migrującym. Już w lutym można zaobserwować ich przyloty, a ich przybycie ogłasza niosący się kilometrami klangor. W miarę zbliżania się okresu rozrodu stado dzieli się na mniejsze grupy po kilka osobników, by jesienią znów zebrać się w stada liczące ich nawet kilkaset. Podczas lotu tworzą tzw. klucz, na który składają się dwa ramiona ustawione pod ostrym kątem.

Jednym z częściej wybieranych zimowisk dla tych ptaków jest Francja, Hiszpania, północna i wschodnia Afryka.