Wydawca treści
I przystanek - Budowa lasu
Jesteś na pierwszym przystanku ścieżki przyrodniczo - leśnej "Lubogoszcz"!
Co wspólnego mają las i tort?
Las jest obszarem pełnym mchów, paproci, roślin zielnych, krzewów, drzew, zwierząt. Skarbnicą kształtów, kolorów, zapachów, smaków. Możemy tutaj doświadczyć różnorakich doznań. Poczuć woń lasu, posmakować jadalne rośliny, odczuć spokój, „usłyszeć” ciszę.
Wielu z nas las kojarzy przede wszystkim z drzewami. Ale spróbujmy spojrzeć na las inaczej, całościowo. Może, jak na tort?Dlaczego? Tort ma warstwy. Las tak samo.
Ta najniższa, to oczywiście ściółka i runo. Ściółka to warstwa opadłych liści, igieł, gałęzi. Bogata w martwe, jeszcze nie rozłożone szczątki roślin i zwierząt.
Runo - dno lasu porasta wiele roślin zielnych, ale też mchów, porostów. Tu spotkamy uwielbiane przez Nas owocniki jadalnych grzybów.
Kolejną warstwą sięgającą do wysokości ok. 6 m jest podszyt. Zobaczymy tu małe drzewka - jodły i buki, a także krzewy. W lasach górskich najpopularniejszym krzewem tej warstwy jest leszczyna, z której jesienią możemy zebrać owoce-orzeszki i po powrocie do domu „popróbować” odrobiny lasu. Znaleźć tu możemy też inne krzewy jak czeremcha czy kruszyna.
Ostatnią - najwyższą warstwę - stanowią drzewa, które dla większości z nas są synonimem lasu.
Niezwykle ważną, ale trudniejszą do obserwacji, częścią lasu są zwierzęta. W każdej z warstw znajdziemy charakterystyczne, dominujące gatunki. Większość z nich żyje i porusza się w kilku warstwach lasu.
Najniżej, w ściółce, zobaczymy wielu przedstawicieli stawonogów: wędrujące mrówki (owady), stonogi (wije), pajęczaki, ślimaki (mięczaki). W próbkach tej warstwy, wyposażeni w dobrą lupę lub mikroskop, dostrzeżemy ogromne bogactwo drobnych organizmów: bakterii i grzybów. Dżdżownice, żuki, mrówki, ślimaki rozdrabniają części roślin, a powstałe w ten sposób substancje są zjadane przez mniejszych mieszkańców ściółki. Tu żyją bardzo ważne mikroorganizmy (głównie grzyby i bakterie) tzw. reducenci, odżywiający się martwą materią organiczną, czyli martwymi szczątkami roślin i zwierząt. Dzięki nim składniki pokarmowe zawarte w ściółce ponownie wracają do obiegu materii w ekosystemie lasu.
W warstwie runa dostrzeżemy liczne owady, płazy, gady, ssaki. Warstwa podszytu kojarzy się zazwyczaj z większymi ssakami m.in. z dzikami, jeleniowatymi - sarnami i jeleniami.
Najwyższą warstwę zamieszkują „posiadacze” skrzydeł i potrafiący wspinać się po drzewach. To strefa ptaków i bez wątpienia znanych „wspinaczy” jak wiewiórki, kuny, tchórze. Ale to miejsce występowania również wielu gatunków owadów i organizmów niższych.
Ale co najważniejsze! Oczywiścię to, że te wszystkie warstwy i ich mieszkańcy współpracując tworzą jeden żywy organizm - las.