Wydawca treści Wydawca treści

Regulaminy korzystania z obiektów edukacyjno - turystycznych na terenie Nadleśnictwa Limanowa

Nadleśnictwo Limanowa informuje, że w dniu 24.03.2020 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr 13/2020 Nadleśniczego Nadleśnictwa Limanowa z dnia 24.03.2020 r. w sprawie wprowadzenia regulaminów korzystania z obiektów edukacyjno - turystycznych na terenie Nadleśnictwa Limanowa.

Ww. Zarządzenie obejmuje wprowadzenie następujących dokumentów:

1. Regulamin korzystania z Izby Leśnej w Nadleśnictwie Limanowa.
2. Regulamin korzystania ze ścieżek przyrodniczo - leśnych Nadleśnictwa Limanowa.
3. Regulamin korzystania z wiat edukacyjnych w Nadleśnictwie Limanowa.
4. Regulamin korzystania z pola biwakowego „Wiatrówki” w Nadleśnictwie Limanowa.


Obiekty edukacji leśnej

Edukacja leśna jest prowadzona w oparciu o "Program edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Limanowa". Corocznie w zajęciach terenowych i kameralnych z leśnikiem bierze udział średnio 2000 dzieci ze szkół z terenu całego powiatu.

W działalności edukacyjnej Nadleśnictwa wykorzystywane są następujące obiekty dydaktyczne:

Izba edukacji leśnej

Świetlica w budynku administracyjnym, mogąca pomieścić do 30 osób. Na wyposażeniu sprzęt multimedialny oraz pomoce dydaktyczne dostosowane do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia odbywają się przy udziale leśnika.

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Ostra"

Łagodny przebieg trasy oraz bogactwo florystyczne otaczających lasów czynią ze ścieżki przyrodniczej „Ostra" doskonały obiekt na piesze wędrówki nawet z udziałem najmłodszych miłośników lasu. Na trasie znajduje się pięć tablic mogących stanowić pomoc w terenowej lekcji przyrody. Na końcu ścieżki znajduje się drewniana wiata, ławki oraz miejsce do rozpalenia ogniska. Przejście po ścieżce może odbywać się przy udziale pracownika Nadleśnictwa, istnieje również możliwość samodzielnego korzystania z obiektu.

 

Punkt dydaktyczny „Pole Biwakowe Wiatrówki"

Położone na granicy Beskidu Wyspowego i Gorców, idealne miejsce na biwak, odpoczynek i ognisko. Dogodny dojazd oraz wyposażenie obiektu (wiaty, ławy, stoły, miejsca na ognisko, tablice dydaktyczne oraz parking) czynią z „Wiatrówek" wygodne miejsce odpoczynku. Z obiektu można korzystać samodzielnie.

Punkt dydaktyczny „Kostrza"

Miejsce odpoczynku położone na szlaku turystycznym w pobliżu rezerwatu przyrody. Dla spragnionych – ujęcie wody źródlanej, dla zmęczonych – stół i ławeczki, dla żądnych wiedzy – tablice edukacyjne o Rezerwacie Kostrza. Z punktu można korzystać samodzielnie, bądź przy udziale leśnika.

Leśna ścieżka dydaktyczna „Lubogoszcz"

Na 10 przystankach, wiodących przed jodłowy gospodarczy drzewostan nasienny, opisano najważniejsze zagadnienia z dziedziny leśnictwa. Dokładny opis obiektu znajduje się w przewodniku (do pobrania poniżej). Z walorów ścieżki można korzystać samodzielnie lub w przy udziale pracownika Nadleśnictwa.

Ścieżka historyczno – edukacyjna „1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej im. kpt. Juliana Krzewickiego”

Ścieżka jest miejscem upamiętnienia działalności konspiracyjnej, a także utrwaleniem pamięci o żołnierzach 1. psp AK – leśnikach Ziemi Limanowskiej oraz ofiarach poniesionych przez ludność cywilną z rąk okupantów: niemieckiego i sowieckiego. Na jej trasie i znajduje się 12 punktów  m. in. miejsc pamięci, leśniczówek, zrzutowisko oraz miejsce katastrofy niemieckiego samolotu. Przebiegana ona między masywami Cichonia (929 m n.p.m.), Dzielca (753 m n.p.m.) i Mogielicy (1171 m n.p.m.), a jej długość wynosi około 21 km. Trasę ścieżki można pokonać samodzielnie.