Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Drzewostany Nadleśnictwa Limanowa charakteryzują się dobrym stanem sanitarnym. Porządkowanie sanitarne odbywa się na bieżąco.

Szkodniki wtórne, w tym głównie kornika drukarza, zwalcza się poprzez:

  • usuwanie drzew zasiedlonych,
  • wykładanie drzew pułapkowych,
  • wykładanie pułapek feromonowych.

Z innych szkodników obserwuje się występowanie:

  • grzybów zgorzelowych w szkółkach leśnych,
  • obiałki pędowej w uprawach i młodnikach jodłowych,
  • opieńki miodowej i huby korzeniowej w drzewostanach świerkowych.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosno, wiosno czy to ty?

Wiosno, wiosno czy to ty?

Marzec i kwiecień od zawsze kojarzone są z zakończeniem zimy i przywitaniem wiosny. Pierwszy dzień wiosny już za Nami - lasy Beskidu Wyspowego pokazują, że nowa pora roku już nastała i czeka na spacerowiczów, aby sami to sprawdzili i przekonali się o tym na własne oczy.

Zmienne warunki pogodowe - śnieg, deszcz, mgła czy też słońce - nie przeszkodziły w pojawieniu się roślin typowo wiosennych, które najmocniej kojarzą się Nam z tą porą roku.

Spod osłony śniegu na pierwszy ogień wyłania się śnieżyczka przebiśnieg. To ona swoimi pięknymi białymi płatkami mówi nam, że z zimą się żegnamy, a wiosnę już witamy.... Ale jedna śnieżyczka wiosny nie czyni, więc im jest ich więcej, tym weselej.

Z innych roślin, o białej barwie płatków, w lesie spotkamy też zawilca gajowego i lepiężnika białego, którego charakterystyczny wygląd już z daleka pozwala Nam na oznaczenie tego gatunku.

Wiosna pojawiła się wcześnie - na dnie lasu zobaczyć już dziś możemy rośliny kojarzone z kwitnieniem końcem kwietnia, są to np.: żywiec gruczołowaty, wilczomlecz migdałolistny oraz szczawik zajęczy. Ostatnią znalezioną wiosenną rośliną jest śledziennica skrętolistna rozkwitająca od marca.

Wiosna już zapukała do naszych drzwi i okien. Choć pogoda nadal bywa kapryśna to zachęcamy do wyjścia na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny w lesie lub poza nim.