Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasu górskiego z dominacją jodły i buka. Średni wiek lasów na naszym terenie to 67 lat, a przeciętna zasobność przekracza 316 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Lasy położone w terenach górskich wymagają specjalnego traktowania. Działalność człowieka nie może zachwiać ich równowagi.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z dobrodziejstw pochodzących z ekosystemu leśnego: drewna, owoców roślin runa, grzybów, ziół, choinek i innych, mających zastosowanie w przemyśle drzewnym, farmaceutyce czy w gospodarstwach domowych. Priorytetem przy korzystaniu z tych unikalnych zasobów przez społeczeństwo powinno być zachowanie trwałości ekosystemu leśnego.

Urządzanie lasu

Nadleśnictwo prowadzi w gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie posiada Certyfikat Gospodarki Leśnej PEFC nr PL23/00000292.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, Nadleśnictwo Limanowa prowadzi w imieniu starosty sprawy nadzoru nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

Akcja "Drzewko za surowce wtórne" w Limanowej

20 kwietnia, w godzinach w godzinach 9:00-13:00, w Limanowej odbyła się zbiórka surowców wtórnych. Niepotrzebną makulaturę, plastikowe butelki, aluminiowe puszki oraz zużyty sprzęt elektryczny wymieniane były na sadzonki kwiatów i innych roślin. Na zaproszenie Gazety Krakowskiej, Nadleśnictwo Limanowa również wzięło udział w tym przedsięwzięciu.

Ile warte jest 4 kg makulatury, 20 butelek PET, 20 puszek aluminiowych albo dwie sztuki zużytego sprzętu elektrycznego małego rozmiaru?

Wszyscy chętni mogli przekonać się o tym w ubiegłą sobotę. Wspomniane surowce wtórne można było wymienić na sadzonki - roślin ogrodowych, a także drzewek leśnych.

Celem akcji była oczywiście zbiórka surowców wtórnych, ale również umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja.

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa podczas akcji zaprezentowali również swoje stoisko promocyjno - edukacyjne, które cieszyło się zainteresowaniem tych młodszych, ale i najmłodszych. W myśl idei "czym skorupka za młodu nasiąknie..." zachęcaliśmy do poznania niesamowitego świata drzew leśnych, ale przede wszystkim mówiliśmy o ich roli w naszym życiu.

Mamy nadzieję, że Wasze graby, świerki i modrzewie już dawno zasadzone! Do zobaczenia podczas następnej akcji!